W Collegium Medicum Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu odbyła się uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Dnia Położnej.

Na spotkanie zaprosili: Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych w Kaliszu oraz Wydział Nauk o Zdrowiu Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu. Gości powitał Marek Przybył, przewodniczący Rady.

W uroczystości uczestniczyli: Mateusz Podsadny, wiceprezydent Kalisza; Piotr Bromber, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia; Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych; przedstawiciele Ministersta Rodziny i Polityki Społecznej, Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

- W imieniu Krystiana Kinastowskiego, Prezydenta Miasta Kalisza, oraz własnym, składam serdeczne podziękowania za Państwa rzetelną pracę i opiekę, jaką otaczacie w codziennej pracy nie tylko wszystkich chorych i cierpiących, ale także ich rodziny. To właśnie pielęgniarki i położne są przy swoich pacjentach w najtrudniejszych i najintymniejszych chwilach życia, są podczas narodzin i podczas ostatniego pożegnania. W chorobie pomagają walczyć z bólem i cierpieniem, są zawsze gotowe nieść pomoc, wysłuchać, wesprzeć - mówił Mateusz Podsadny, wiceprezydent Kalisza. - To zawód o dużej wartości społecznej, wymagający wyjątkowych predyspozycji, cierpliwości, życzliwości, empatii i troski o ludzkie zdrowie i życie. Dzisiaj pielęgniarki i położne oraz pielęgniarze i położni są świetnie przygotowani formalnie i merytorycznie do samodzielnej, profesjonalnej i odpowiedzialnej pracy. Również Akademia Kaliska kształci w tych zawodach – mam nadzieję, że dzięki temu pielęgniarek i pielęgniarzy oraz położnych nigdy w Kaliszu nie zabraknie. Dlatego Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych jest znakomitą okazją, aby docenić Państwa osiągnięcia, złożyć gratulacje i podziękowania. Życzę Wam sił i zdrowia do dalszej realizacji wszystkich zawodowych obowiązków, często wymagających poświecenia na rzecz drugiego człowieka oraz pomyślności w życiu osobistym. Przede wszystkim jednak życzę satysfakcji z wykonywanej pracy oraz należnego szacunku i uznania.

Podczas spotkania zostały wręczone odznaczenia za zasługi dla samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych oraz ochrony zdrowia. Dyplomy gratulacyjne otrzymały także Kinga Owczarek, studentka Akademii Kaliskiej, finalistka Ogólnopolskiej Olimpiady Położnych ,,Położna przyszłości”, która jest jedną z pięciu najlepszych studentek połoznictwa w Polsce oraz jej opiekunka Katarzyna Stempień, wykładowczyni uczelni.

Zebrani wysłuchali wykładu inauguracyjnego Zofii Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych pt.: „Samodzielność zawodowa pielęgniarek i położnych. 30-lecie samorządu”. Wykład „Minimalizowanie ryzyka medycznego” wygłosił także mec. Paweł Strzelec. Konferencję otworzył prof. dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła, JM rektor Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu.

W Collegium Medicum zostało otworzone Muzeum Pielęgniarstwa na Wydziale Nauk o Zdrowiu Akademii Kaliskiej.