Dziś zainaugurowano działalność Wytwórni Kreatywności. Nowe miejsce związane z edukacją powstało dzięki współpracy Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, Wielkopolskiego Klastra Lotniczego – pomysłodawcy przedsięwzięcia, Miasta Kalisza i Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. W oficjalnej inauguracji działalności wziął udział m.in. wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

To zupełnie nowe miejsce w naszym mieście. Młodzi ludzie mają znaleźć w nim inspirację do wyboru ścieżki kariery. Nie zabraknie tu ciekawych, interdyscyplinarnych warsztatów. Już dziś korzysta z nich młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3.

To inicjatywa Wielkopolskiego Klastra Lotniczego oraz Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, realizowana m.in. przy wsparciu Miasta Kalisza.

- Przedsiębiorcy szukają osób kreatywnych, które mają wysoki stopień komunikacji, umiejętność pracy w zespole. To jest klucz. Można mieć wielką wiedzę, ale nie zawsze potrafi się ją wydobyć. W tym właśnie wytwórnia ma pomóc młodym ludziom. Chcemy mieć młodzież wykształconą technicznie, która będzie miała swoje pasje, cel, a później zostanie w Kaliszu. I ta synergia działań, od wytwórni poprzez szkoły, uniwersytet i wielkie przedsiębiorstwa jest naszym celem. Gratuluję pomysłu – podkreślał Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza.

Sprzęt i know-how zapewnia fundacja oraz Wielkopolski Klaster Lotniczy.

- Wielkopolski Klaster Lotniczy, który mamy na terenie Kalisza, tworzy środowisko, gdzie można znaleźć zatrudnienie, dobrą pracę, rozwijać się. Wytwórnia Kreatywności to był pomysł na to, co można zrobić wspólnie z Miastem i Akademią Kaliską po to, by pomóc młodzieży podejmować właściwe decyzje co do przyszłości. Dziękuję i liczę na dalszą współpracę przez lata - powiedział Wojciech Wasik, prezes WKL, prezes zarządu, dyrektor generalny Pratt & Whitney Kalisz.

- Fundacja to już marka rozpoznawalna. Od początku w swoim zamyśle miała prowadzić tzw. edukację pozaformalną. Spektrum działania fundacji jest bardzo duże. Fundacja już objęła swoimi działaniami ponad 100 tysięcy młodzieży na różnych etapach edukacji - powiedział Andrzej Czarnecki, prezes Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

Fundacja, filia w Kaliszu, zaprasza do współpracy przy organizacji warsztatów wolontariuszy.

Wytwórnia Kreatywności mieści się w Centrum Doskonałości Kół Zębatych - instytucie Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Na otwarciu obecny był prof. Akademii Kaliskiej dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła, rektor uczelni.

Uczestnicy wydarzenia zwiedzili obiekt i zapoznali się z zadaniami, które będą rozwiązywać uczniowie. O szczegółach opowiedział Łukasz Szuba, dyrektor fundacji.

Od października Wytwórnia Kreatywności będzie prowadzić warsztaty głównie dla dzieci klas VII szkół podstawowych z terenu Kalisza.

W uroczystym otwarciu wzięli udział m.in. Ewelina Dudek - naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Kalisza, a także dyrektorzy kaliskich szkół.