Zanieczyszczenie powietrza - jak sobie z nim radzić

Powietrze w Twoim domu ma duży wpływ na jakość Twojego życia. Jeśli jest wypełnione kurzem, sierścią zwierząt, zarodnikami pleśni i innymi alergenami, może być trudne do oddychania i powodować ogólne złe samopoczucie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), powietrze w pomieszczeniach jest często bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz, a istnieje wiele sposobów, aby nasze domy lub biura uczyniły je mniej zdrowymi. Aby poprawić jakość powietrza w Twoim domu, oczyszczacz powietrza może być tym, czego potrzebujesz. Ale przy tak wielu różnych typach dostępnych na rynku, skąd możesz wiedzieć, który z nich jest dla Ciebie odpowiedni? Aby Ci pomóc, stworzyliśmy ten poręczny przewodnik, w którym znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o zakupie oczyszczacza powietrza.

Jak zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach wpływa na nasze zdrowie?

Efekty zdrowotne związane z zanieczyszczeniem powietrza w pomieszczeniach obejmują podrażnienie oczu, problemy z oddychaniem, alergie i choroby układu krążenia. Podrażnienie oczu może być spowodowane obecnością kurzu lub oparów w powietrzu. Problemy z oddychaniem, takie jak astma i alergie mogą być wywołane przez nadmierną ilość kurzu w powietrzu, zwłaszcza w sypialni. Inne poważne skutki zdrowotne spowodowane zanieczyszczeniem powietrza w pomieszczeniach obejmują choroby układu krążenia i niektóre rodzaje nowotworów.

Ludzie, którzy już cierpią na choroby układu oddechowego, takie jak astma lub alergie, są bardziej podatni na te problemy. Dzieci i osoby starsze są również szczególnie narażone na niebezpieczeństwa związane z zanieczyszczeniem powietrza w pomieszczeniach. W rzeczywistości, dzieci poniżej 5 roku życia są bardziej narażone na problemy zdrowotne spowodowane zanieczyszczeniem powietrza w pomieszczeniach niż jakakolwiek inna grupa wiekowa.

Różne rodzaje zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu wewnętrznym

Opary chemiczne to jedne z najbardziej powszechnych zanieczyszczeń powietrza. Przykłady obejmują formaldehyd (stosowany w sklejce, produktach z drewna prasowanego i wielu innych materiałach budowlanych), benzen (występujący w oparach benzyny) i amoniak. Pyłki i inne alergeny są również powszechnymi zanieczyszczeniami powietrza w pomieszczeniach.

Pyłki drzew, chwastów i traw, jak również sierść zwierząt domowych są najczęstszymi alergenami występującymi w środowisku wewnętrznym. Bakterie i wirusy są również powszechnie występującymi zanieczyszczeniami powietrza w pomieszczeniach. Innym powszechnym rodzajem zanieczyszczeń występujących w powietrzu wewnętrznym jest kurz. Kurz może składać się z różnych substancji, w tym ołowiu, gipsu i innych minerałów.