Zadbaj o opony na zimę!

Wymiana opon na zimę to dylemat, przed którym rokrocznie staje większość kierowców dbających o komfort i bezpieczeństwo jazdy samochodem. Zwłaszcza jeśli planujesz wypad do krajów takich jak Norwegia, Słowacja, Austria lub Szwecja, obowiązkowo musisz zaopatrzyć się w opony na zimę. W wielu krajach Europy istnieje wymóg prawny stosowania adekwatnego ogumienia. Wymiana opon na „zimówki” jest jednak zdroworozsądkowym wyborem również w Polsce. Unikniesz dzięki temu niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Czytaj dalej, a dowiesz się, jak wybrać opony zimowe. Poznasz rodzaje sezonowego ogumienia i orientacyjne koszta zakupów.

Czym są opony zimowe?

Samochodowe opony zimowe to rodzaj ogumienia przystosowany do używania w temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza. Dzięki specjalnie dobranym materiałom i rozwiązaniom technologicznym opony zimowe ułatwiają prowadzenie pojazdów w trudnych warunkach. Pomagają gdy na drogach pojawiają się błoto, śnieg i lód. Przyczepność samochodu poprawia konstrukcja bieżnika, bardziej złożona w porównaniu z ogumieniem letnim.

Rozwiązania dedykowane do eksploatowania zimą cechują się dużą liczbą tzw. lameli. To wąskie nacięcia biegnące w poprzek opony, mające bezpośredni wpływ na przyczepność samochodu. Równie istotna jak kostrukcja bieżnika jest mieszanka gumowa. Dzięki zwiększonej zawartości krzemionki nie twardnieje w niskiej temperaturze. Wszystko to sprawia, że „zimówki” wykazują dużo większą skuteczność. Skracają drogę hamowania i ułatwiają prowadzenie samochodu.

Opona zimowa powinna mieć odpowiednie oznaczenie. Szukaj symbolu płatka śniegu wpisanego w górę -  3PMSF. Produkt opatrzony stosownym znakiem graficznym przeszedł odpowiednie testy, dzięki czemu możesz mieć pewność, że spełni pokładane w nim oczekiwania. Unikaj symboli o zbliżonym wyglądzie. Spotkasz je również na produktach, które w niczym nie przypominają porządnej zimówki.

Jak wybrać opony zimowe?

Opony zimowe najlepiej jest wybierać w towarzystwie specjalisty. Wybierz się do profesjonalnego warsztatu - np. do Opony Express Kalisz i po prostu powiedz, czym jeździsz oraz czego oczekujesz. By zakupić dla siebie odpowiedni komplet musisz uwzględnić kilka parametrów.

1. Wybierz odpowiedni rozmiar opon zimowych

Opony zimowe w uogólnieniu powinny mieć taki sam rozmiar, jak opony letnie fabrycznie zamontowane w Twoim samochodzie. W przypadku, gdy standardowo używasz ogumienia o niskim profilu, warto rozważyć montaż opon zimowych o wyższym, który lepiej sprawdzi się w trudnych warunkach. Ograniczeniem wielkości średnicy obręczy jest rozmiar tarcz hamulcowych. Już na etapie doboru rozmiaru warto zasięgnąć opinii fachowca.

Zaleca się zazwyczaj montaż jak najszerszych opon. W zależności od stylu jazdy można jednak zdecydować się na wąskie ogumienie, dające większą przyczepność na luźnym śniegu, ale o wydłużonej drodze hamowania na śliskim asfalcie.

Eksperymentowanie z rozmiarem opon zimowych wymaga doświadczenia i wiedzy, zwłaszcza, jeśli Twój samochód jest wyposażony w czujniki TPMS. Większość profesjonalistów wprost odradzi Ci takie zabiegi. Umów się na wizytę w serwisie, zanim przeznaczysz pieniądze na zakup rozwiązania, które może Ci przynieść więcej szkody, niż pożytku.

2. Pamiętaj, że jakość mieszanki jest ważniejsza od kształtu opony.

Mieszanka gumowa ma większe znaczenie dla użyteczności opony, niż wymyślny kształtt bieżnika. To parametry materiałów decydują o tym, czy ogumienie zachowa swoje właściwości w niskiej temperaturze. Warto zwrócić uwagę na jakość mieszanek używanych przez wiodących producentów. Ich wyroby są droższe, ale wykazują pożądane cechy opon zimowych. Budżetowe ogumienie nieznanej marki w trudnych warunkach twardnieje niemalże jak plastik. Wyroby światowych koncernów gwarantują najwyższą technologiczną jakość mieszanki.

3. Przyjrzyj się indeksom nośności i prędkości

Indeks prędkości jest parametrem, który pozwoli Ci na dopasowanie opony zimowej do stylu jazdy. Zajrzyj do instrukcji obsługi pojazdu. Znajdziesz tam informacje o ogumieniu zalecanemu do danego samochodu. Jeśli zdecydujesz się na zakup opon o wyższym niż sugerowany indeks prędkości, odczujesz zmianę w prowadzeniu auta. Stanie się ono sztywniejsze, co może podobać się niektórym kierowcom.

Analogicznie zadziała zamontowanie opon o niższym indeksie. Można to zrobić na przykład w przypadku ogumienia alpejskiego, dedykowanego do poruszania się w szczególnie trudnych warunkach.

Indeks nośności powinien być za to ściśle dopasowany do zaleceń producenta pojazdu. Montaż opon o niższym niż zalecany indeksie nośności najprawdopodobniej doprowadzi do zniszczenia ogumienia wskutek eksploatacji.

Rodzaje opon zimowych

Na rynku znajdziesz kilka rodzajów opon zimowych:

  • alpejskie,
  • nordyckie,
  • sportowe (SUV).

Najczęściej oferowane przez polskich sprzedawców są opony alpejskie. To produkty przemyślane pod kątem użytkowania na odśnieżanych drogach. Ich zadaniem jest poprawa prowadzenia samochodu w warunkach zbliżonych do zimy, jaką znamy z polskich krajobrazów. Jeśli planujesz wybrać się w mocno oblodzone i zaśnieżone trasy, powinieneś jednak wybrać inne rozwiązanie.

Wszędzie, gdzie zimy są bardziej surowe, zaleca się korzystanie z opon nordyckich. Powinny z nich korzystać osoby, które na co dzień poruszają się w trudnych warunkach, na przykład w górach, gdzie przez większość zimy zalega śnieg. Opony nordyckie znacznie ułatwiają poruszanie się po śniegu i lodzie bez użycia kolców. Postaw na nie, jeśli wybierasz się na wycieczkę np. do krajów skandynawskich. Pamiętaj jednak, że na mokrej nawierzchni właściwości opon nordyckich będą ograniczone.

Samochody z silnikami o imponującej mocy, takie, jak popularne SUV-y, wymagają dedykowanych rozwiązań w obszarze ogumienia zimowego. Sportowe opony zimowe powstają z myślą o rozwijaniu prędkości autostradowych.

Skorzystaj z usług serwisantów z profesjonalnego warsztatu, takiego jak wielkopolskie Opony Express Kalisz, by wybrać produkt który najlepiej sprawdzi się w Twoim SUV-ie.

Dlaczego należy zmienić opony na zimowe?

Należy zmienić opony na zimowe przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Manewry takie jak omijanie przeszkód, wyprzedzanie lub gwałtowne hamowanie na śliskiej nawierzchni stanowią większe zagrożenie, jeśli nie zadbasz o odpowiednią przyczepność. Jeżdżąc na letnim ogumieniu łatwiej doprowadzisz do kolizji, na przykład poprzez najechanie na tył poprzedzającego pojazdu. Możesz też zupełnie stracić panowanie nad samochodem.

Sytuacja dodatkowo komplikuje się podczas jazdy po zabłoconej lub zaśnieżonej nawierzchni. Opony letnie w takich warunkach w zasadzie uniemożliwiają kontrolowanie trajektorii i prędkości. Podobnie sprawa wygląda w przypadku jazdy po łuku. Dodatkowe niebezpieczeństwo stwarza poruszanie się po autostradzie, zwłaszcza w kolumnie kierowców wymuszających jazdę z określoną prędkością.

Opony letnie podczas jazdy zimą narażone są na uszkodzenie. W perspektywie czasu jazda na nich przez cały rok jest zupełnie nieopłacalna, gdyż znacznie przyspieszy konieczność zakupu kolejnego kompletu ogumienia.

Jakie są najlepsze opony na zimę?

Najlepsze opony na zimę produkują niezmiennie wiodące na rynku marki, takie jak Bridgestone, Michelin, Continental, Goodyear, Hankook, Nokian, Falken, Lassa. Firmy te dysponują najbardziej zaawansowanymi technologiami. Nie oszczędzają także na używanych materiałach, dzięki czemu ich produkty cechują doskonałe parametry. W przypadku branży oponiarskiej w parze z jakością idzie zazwyczaj cena.

Markowe ogumienie jest drogie, ale najbardziej opłacalne z perspektywy czasu. Poprawnie eksploatowany komplet opon może wytrzymać wiele sezonów.

Jeśli ogranicza Cię budżet, udaj się do sprawdzonego serwisu. Fachowcy poszukają zamiennika ze średniej lub niskiej klasy. Nie będzie to produkt tak solidny jak opony renomowanej marki, ale i tak zapewni komfort jazdy i bezpieczeństwo znacznie przewyższające letnie ogumienie samochodu.

Ile kosztują dobre opony zimowe?

Dobre, markowe opony zimowe to koszt rzędu 2000zł za komplet. To spory wydatek. Pamiętaj jednak, że nie musisz kupować nowego zestawu co sezon. Bardziej opłaca się jednorazowy wydatek na produkt wysokiej jakości, niż szukanie tańszego zamiennika z nadejściem każdej kolejnej zimy.

Jeśli jednak jesteś zmuszony do zakupu budżetowego rozwiązania ze względów ekonomicznych, szukaj przede wszystkim opon dużych producentów. W przypadku taniego ogumienia marką, na którą warto zwrócić uwagę, jest na przykład West Lake. Wyroby tej firmy powstają z zachowaniem najwyższych standardów i przy wykorzystaniu najnowszych technologii. Zwróć uwagę także na wyroby producentów takich jak Marshal, Laufenn oraz rodzima Dębica.

Opony Express

ul. Dobrzecka 77-81

62-800 Kalisz, Wielkopolska

+48 62 502 66 22

Pn-Pt 8.00-18.00, Sob: 8.00-16.00

https://oponyexpress.pl/