UM Kalisz: Darczyńcy uhonorowani
Archiwum Państwowe w Kaliszu co roku organizuje spotkanie ze swoimi darczyńcami, by podziękować im za przekazane pamiątki i dokumenty. Od dwóch lat odbywa się to 6 grudnia, w Ogólnopolskim Dniu Darczyńcy, ustanowionym przez dr Pawła Pietrzyka, dyrektora Archiwów Państwowych.
W siedzibie kaliskiego archiwum dr Grażyna Schlender, dyrektorka placówki oraz Grzegorz Waliś, kierownik Oddziału I Gromadzenia i Ewidencji Materiałów Archiwalnych spotkali się z kilkunastoma darczyńcami: Bronisławem Ekertem, Andrzejem Genstwawem, Józefem Golą, Andrzejem Grzegorkiem, Józefem Kaczkowskim, Jadwigą Kibler, Aliną Kałużą, Janem Makiem, Bogdanem Pawlakiem, Elżbietą Stadtmüller i Mirosławem Żarnowskim. Spotkanie było okazją do podsumowania darowizn, które stały się częścią wystawy on-line pt.: Kolejny rok, kolejne dary”.
W tym roku siedmioro osób przekazało łącznie 173 jednostek archiwalnych. Najwięcej materiałów pochodziło z prywatnego archiwum byłego działacza opozycji i Solidarności” Jacka Śródki z Sycowa. Szczególnie cenne są dokumenty komisji zakładowych i Międzyzakładowych Komisji Porozumiewawczych z terenu Wielkopolski południowej. Z kolei Elżbieta Stadtmüller przekazała część swojego archiwum rodzinnego, a Dzień Darczyńcy stał się okazją do dokończenia spraw formalnoprawnych podpisania stosownej umowy. Dokumenty ilustrujące wojenne losy rodzin Szkudlarków i Blochów z Blizanowa przesłała Elżbieta Przybylska z Łodzi. Bogdan Pawlak, w imieniu Jadwigi Kibler przekazał materiały dotyczące mistrza sztuki garbarskiej Stanisława Golanowskiego. Lech T. Jabłoński z Łomianek uzupełnił wcześniej ofiarowane dokumenty rodzin Jędrzejaków i Cichych o legitymację Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski nadanego Genowefie Cichej. Kolejne dary przekazała również Elżbieta Siarkiewicz, wśród których uwagę zwraca kronika kaliskiego Chóru Mariańskiego, w którym śpiewali jej najbliżsi krewni.
Dzień Darczyńcy jest okazją uhonorowania osób, które bezinteresownie wzbogacają zbiory archiwów państwowych. Ze strony kaliskiego archiwum wyrazem wdzięczności były prezenty, które otrzymali wszyscy obecni gadżety reklamowe oraz wydawnictwo Spuścizny w zasobie Archiwum Państwowego w Kaliszu”, które powstało właśnie z darów osób prywatnych. Tegoroczni darczyńcy otrzymali również okolicznościowe dyplomy.
Urząd Miasta Kalisza, kalisz.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/darczyncy-uhonorowani,54359
Autor: krystian