W śpiewniku znajdziemy zapis nutowy i gwarowe teksty pieśni wraz z krótkim komentarzem. Utwory zostały zaczerpnięte z archiwum fonograficznego Instytutu Sztuki PAN – z nagrań kilkudziesięciu śpiewaczek i śpiewaków wiejskich, dokonanych w latach czterdziestych, pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku przez poznańskich etnomuzykologów Jarosława Lisakowskiego oraz Jadwigę i Mariana Sobieskich.
W pracy nad Śpiewnikiem czerpano również z takich pozycji jak: „Pieśni kaliskie" (wydane w 1971) i „Pieśni ludowe znad Prosny” (1983) autorstwa Jarosława Lisakowskiego oraz „Wielkopolskie śpiewki ludowe” Jadwigi Sobieskiej (1957).
Publikowane utwory pochodzą, m.in. z takich miejscowości jak: Wola Droszewska i Zagorzyn k. Kalisza, jarocińska Ciświca, miasto Krotoszyn, ostrowskie Nabyszyce czy Ołobok, a także Kościelna Wieś i Tursko w powiecie pleszewskim czy Gorzałów k. Błaszek. W Śpiewniku znajdziemy przede wszystkim mniej popularne pieśni, ale jednocześnie charakterystyczne dla regionu i warte szerszego rozpowszechnienia.
Utrwalono również śpiewające artystki ludowe dawnej wsi, jedyne w swoim rodzaju wykonania, m.in. Marii Czaczyk z Ciświcy, Agnieszki Hylińskiej z Nabyszyc czy Antoniny Nogaj z Zagorzyna. Wyboru pieśni i zapisu nutowego dokonała dr Arleta Nawrocka-Wysocka, etnomuzykolożka z Instytutu Sztuki PAN.
W komentarzu do Śpiewnika pn. „Tradycyjne melodie Ziemi Kaliskiej przypomniane i na nowo przepisane” omówiła koncepcję wydawnictwa. Nacisk został położony na czytelność zapisu i praktyczne zastosowanie. Nowością w stosunku do istniejących opracowań jest uporządkowanie pieśni w oparciu o charakterystyczne metrum i rytmy: parzyste, nieparzyste – walcerkowe, mazurkowe, chodzonego i wiwata – oraz mieszane. Takie przedstawienie repertuaru pieśniowego pozwoli współczesnym wykonawcom w inny, głębszy sposób spojrzeć na melodie oraz teksty. Śpiewnik ma popularyzować kulturę śpiewaczą wsi wielkopolskiej, nie tylko wśród zespołów ludowych, ale także mieszkańców regionu. Dlatego może on również zachęcać do poznawania muzycznych tradycji, jak i pomagać w poszukiwaniu tożsamości regionalnej.
Autorkami publikacji są dr Arleta Nawrocka-Wysocka i Anna Gałczyńska. Wydawcą publikacji jest Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Okładkę zaprojektował Krzysztof Rospondek. Śpiewnik wydrukowany został w drukarni „Edytor” w Kaliszu.
Wydawnictwo powstało w ramach zadania pn. „Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022", które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Współpraca: Zbiory Fonograficzne Instytutu Sztuki PAN w Warszawie.