Dziś mija rok od chwili napaści Rosji na Ukrainę. Od pierwszych dni wojny mieszkańcy Kalisza na różne sposoby wspierają naszych wschodnich sąsiadów. Przypominamy niektóre z dotychczasowych działań.

Miasto Kalisz wspiera Ukrainę oraz tych jej obywateli, którzy w naszym mieście znaleźli schronienie przed wojną. Gdy tylko zaistniała taka potrzeba, Miasto zorganizowało zakwaterowanie i wyżywienie dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną. W tej chwili z tego rodzaju pomocy korzysta 163 Ukraińców. Mieszkają oni w Domu Studenta Centrum Księdza Orione przy ul. Kościuszki oraz w Domu Studenta „Bulionik” przy ul. Łódzkiej. Wcześniej na potrzeby uchodźców zaadaptowano halę lekkoatletyczną Ośrodka Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu, przygotowaną na przyjęcie 100 osób. 120 miejsc w swoich obiektach udostępniła też Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości. Od samego początku również osoby prywatne przyjmowały pod swój dach ukraińskie rodziny.

Już na początku marca 2022 r. przy współpracy kaliskiego PKS-u pracownicy Urzędu odebrali z przygranicznego Przemyśla grupę uchodźców, która następnie przyjechała do Kalisza i została zakwaterowana w Centrum Księdza Orione.

Dużym wsparciem dla Ukraińców było uruchomienie oddziałów przygotowawczych w szkołach. Jako pierwsza do pomocy dołączyła Szkoła Podstawowa nr 18, następnie Szkoły Podstawowe nr 8 i 16. W sumie funkcjonuje 15 oddziałów przygotowawczych.

Do końca czerwca ubiegłego roku obywatele Ukrainy mogli korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej.

Gdy tylko prawo umożliwiło obywatelom Ukrainy uzyskanie numeru PESEL, Urząd Miasta Kalisza zapewnił obsługę stoiska przyjmującego wnioski w tej sprawie w Biurze Obsługi Interesanta. Pomocą służyła tłumaczka języka ukraińskiego. Miasto zapewniło również przebywającym w Kaliszu Ukraińcom możliwość wykonania nieodpłatnych fotografii na potrzeby urzędowe. Numer PESEL nadano do tej pory 2.375 osobom z Ukrainy.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaliszu uruchomił dedykowaną infolinię, pod którą można zgłosić potrzebę wsparcia ukraińskich obywateli, przebywających w naszym mieście, a także zaproponować pomoc w zakresie zaoferowania noclegu, tłumaczenia i innym. Dziś infolinia wciąż działa, choć w mniejszym zakresie. Ponadto Ośrodek zapewnia bezpłatną pomoc psychologiczną - do tej pory skorzystało z niej 120 osób. Prowadził także kursy dla obywateli Ukrainy, które oprócz zajęć z języka polskiego  obejmowały przygotowanie do wykonywania zawodu: opiekun osoby starszej i niesamodzielnej, kucharz/ pomoc kuchenna, kosmetyczka z elementami wizażu, sprzedawca z obsługą kas fiskalnych, kelner/ barman, profesjonalna stylizacja paznokci.

Wspieraliśmy i nadal wspieramy nie tylko obywateli Ukrainy, którzy w Kaliszu znaleźli schronienie, ale również przyjaciół z naszego miasta partnerskiego – Kamieńca Podolskiego. Zorganizowaliśmy kilka transportów z pomocą humanitarną. Trafiło tam 47,5 ton niezbędnych artykułów takich jak żywność, leki, odzież, chemia, w tym dary przekazane przez kaliszan i przez inne miasta partnerskie. W pomoc finansową i rzeczową zaangażowały się: Hamm i Erfurt (Niemcy), Preston (Wielka Brytania), Hautmont (Francja) oraz Heerhugowaard (Królestwo Niderlandów). Miasta partnerskie - organizacje społeczne i osoby prywatne, przekazały łącznie ponad 63 tysiące złotych. Z kolei w kaliskim ratuszu odbywała się zbiórka darów dla Kamieńca, w którą włączyli się mieszkańcy naszego miasta.

Dzięki wsparciu kaliskiego samorządu i Kaliskich Linii Autobusowych Kamieńcowi Podolskiemu przekazano dwa autobusy marki IVECO, a ze środków przekazanych od darczyńców zakupiono 8 nagrzewnic o wartości ponad 30 tysięcy złotych.
W marcu 2022 roku kaliskie schronisko dla bezdomnych zwierząt odebrało z granicy zwierzęta ewakuowane z Charkowa, które w większości znalazły już nowe domy.
Podczas czerwcowej wizyty z okazji Święta Miasta Kalisza, na ręce przedstawicieli Kamieńca Podolskiego zostały przekazane środki, zebrane w czasie XVII Europejskiego Strzelania o Srebrną Lilię św. Józefa z charytatywnym strzelaniem do tarczy na rzecz Kamieńca Podolskiego.

W pomoc zaangażowało się wielu kaliszan, zarówno osoby prywatne, przedsiębiorcy, instytucje, jak i organizacje pozarządowe. Firma DeSmolio s.c. zrealizowała wszystkie zorganizowane przez Miasto transporty pomocy humanitarnej przeznaczonej dla Kamieńca Podolskiego, Robert Kąkol udostępnił odpowiedniej wielkości magazyn, Społem PSS w Kaliszu oraz zakłady mięsna Agrico przekazały swoje produkty.

Kaliski oddział rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża, fundacje Chops, Bread of life czy Fundacja Reakcja zaopatrywały uchodźców w odzież i żywność, organizowały zajęcia dla dzieci, pomagały w znalezieniu noclegów. Również inne organizacje społeczne, Dom Sąsiedzki czy rady osiedli, zaangażowały się w organizację spotkań, zajęć i festynów, koncertów i biegów charytatywnych.

Kaliscy lekarze, prawnicy i tłumacze bezpłatnie pomagali potrzebującym pomocy. Szkoły językowe organizowały bezpłatne kursy języka polskiego, a Centrum Integracji Cudzoziemców do dziś organizuje dla obywateli Ukrainy kursy językowe, zawodowe, porady prawne i zajęcia dla dzieci.

Władze Kamieńca i Kalisza pozostają w stałym kontakcie, również bezpośrednim za pośrednictwem platformy zoom, Messengera i mailowo. Pomoc wciąż jest potrzebna, ale  każdy gest z naszej strony jest zauważany i doceniany - zarówno z Kamieńca, jak i innych ukraińskich samorządów otrzymujemy wiele wyrazów wdzięczności.