Aleksandra Piłsudska zapisała się w historii Polski, jako m.in. wybitna działaczka społeczna i niepodległościowa. 31 marca przypadła 60. rocznica śmierci drugiej żony Naczelnika Państwa. - W swoim życiu walczyła nie tylko o niepodległą Polskę, ale także o prawa kobiet - mówi dr Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu. - Pokazała, że nie jest słabsza od mężczyzn, a dzięki jej uporowi w listopadzie 1918 roku, Józef Piłsudski przyznał kobietom polskim prawa wyborcze.
Aleksandra Piłsudska Kalisz odwiedziła dwukrotnie: pierwszy raz przejazdem, w drodze do Szczypiorna w 1915 roku, drugi, wraz z mężem i córkami, 6 i 7 sierpnia 1927 roku. W trakcie ostatniej wizyty wzięła udział w odsłonięciu pomnika internowanych legionistów w Szczypiornie, a jej mąż otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kalisza. Aleksandra Piłsudska w latach 1934-1939 patronowała dzisiejszej al. Wolności. - Jest bez wątpienia przykładem kobiety ambitnej, odważnej i pracowitej - dodaje dr Schlender.
W uznaniu wybitnej działalności niepodległościowej i społecznej Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Aleksandry Piłsudskiej.