Stwórz domowy plac zabaw, czyli miejsce, które pokocha Twoje dziecko

Posiadanie ogrodu to bardzo duża zaleta, którą docenią zwłaszcza rodziny z dziećmi. Jest to miejsce, w którym maluchy mogą się bawić, będąc jednocześnie bezpieczne, pod czujnym okiem rodziców. Aby nieco urozmaicić najmłodszym czas wolny, warto postawić na domowy plac zabaw. Dowiedz się, w jakie sprzęty warto wyposażyć plac zabaw i jakie są jego zalety.

Czego nie powinno zabraknąć w domowym placu zabaw?

Oczywiście w zależności od wieku dziecka, czy też jego zainteresowań sprzęt, jaki pojawi się na placu zabaw, może być różny. Im starsze dziecko, tym więcej powinno pojawić się bardziej skomplikowanych elementów, które wpłyną na rozwój dziecka na wielu płaszczyznach. Jakie jest podstawowe wyposażenie, o którym powinniśmy pomyśleć, chcąc stworzyć dziecku wymarzony plac zabaw?

 • huśtawka ogrodowa, np. bocianie gniazdo, tradycyjne wahadłowe proste lub zabudowane,
 • zjeżdżalnia,
 • piaskownica,
 • domek,
 • karuzela,

Place zabaw można jednak bez problemu rozbudowywać praktycznie bez ograniczeń. Dla najmłodszych dzieci takie podstawowe wyposażenie będzie wystarczające, ale nieco starszym dzieciom, np. w wieku szkolnym, warto wprowadzać elementy, które urozmaicą ich zabawę. Mowa tu m.in. o ściankach wspinaczkowych, drabinkach, przejściach z siatki czy parkach linowych. Świetnym rozwiązaniem będzie również tematyczny plac zabaw, który skutecznie pobudzi kreatywność dziecka. Po intensywnej zabawie warto zadbać o miejsce, w którym dziecko będzie mogło odpocząć. Hamak ogrodowy jest atrakcyjny w oczach każdego dziecka, a do tego bardzo wygodny. Jego zaletą jest też to, że zapewni on komfortowy wypoczynek na świeżym powietrzu również rodzicom.

Priorytetowo potraktuj kwestie bezpieczeństwa

Wyposażenie placu zabaw jest ważne, ale najistotniejszą kwestią jest to, aby było to miejsce bezpieczne. Kupując sprzęty należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy spełniają one normy bezpieczeństwa i są certyfikowane. Wybór poszczególnych elementów powinien być dokładnie przemyślany. Jaka powinna być huśtawka na plac zabaw? Przede wszystkim dostosowana do wieku dziecka - jej odpowiednie dopasowanie zapewni nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort podczas zabawy. Czy domek powinien być zabudowany, czy otwarty? Tu wiek dziecka również ma znaczenie. 

Jakie korzyści może przynieść domowy plac zabaw?

Dzieci nie lubią nudy, dlatego tak ważne jest, aby stworzyć im przestrzeń, która pomoże w ciekawej organizacji ich czasu. Taki właśnie jest plac zabaw, pełen ulubionych sprzętów, m.in. huśtawek czy zjeżdżalni. Ale oprócz radości i zabawy plac zabaw daje dziecku dużo więcej. Jakie są jego największe zalety? 

 • poprawa sprawności fizycznej i ruchowej,
 • pobudzenie kreatywności i wyobraźni dziecka,
 • jest świetnym miejscem do wyładowania przez dziecko energii ,
 • dziecko może korzystać z niego w każdej chwili,
 • jest to bezpieczne miejsce, w którym nie przebywają obce osoby,
 • pozwala zaoszczędzić czas rodzicom,

Domowy plac zabaw to świetne rozwiązanie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W dzisiejszych czasach dużą uwagę poświęcamy pracy, przez co często nie jesteśmy w stanie wygospodarować wystarczająco dużo czasu na spacer czy zabawę z dzieckiem. Plac zabaw we własnym ogrodzie sprawdzi się świetnie - bez opuszczania podwórka dziecko będzie mogło aktywnie spędzić czas w miejscu przyjemnym, bezpiecznym i dostosowanym do jego wieku, a rodzic zaoszczędzony czas będzie mógł przeznaczyć na inne aktywności czy obowiązki. Dobrze zaplanowany domowy plac zabaw stanie się ulubionym miejscem dziecka i sprawi, że na jego twarzy pojawi się uśmiech.