Zwyrodnienie stawu barkowego – leczenie

Choć zwyrodnienie stawu barkowego jest kojarzone najczęściej jako przypadłość starszego wieku, często dotyka również osoby młode. Jest to bardzo uciążliwa dolegliwość, jednak na szczęście można ją leczyć – nawet bez operacji. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, na czym polega leczenie zwyrodnienia stawu barkowego.

Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny

Zwyrodnienie barku pojawia się często wśród niektórych sportowców, na przykład siatkarzy, piłkarzy ręcznych, kulomiotów, dyskoboli. Dotyka także osoby, które nadwyrężają ten staw, na przykład w czasie pracy na produkcji, malowania ścian, tynkowania.

Do wystąpienia artozy stawu barkowego przyczyniają się również uwarunkowania genetyczne, otyłość oraz reumatoidalne zapalenie stawów.

Zwyrodnienie stawu barkowego – objawy

Pierwszym objawem zwyrodnienia stawów barkowych jest tępy ból, który pojawia się w czasie wysiłku. Na późniejszym etapie występuje nawet podczas spoczynku. Niektórzy pacjenci odczuwają nasilone objawy, gdy zbliża się zmiana pogody.

Leczenie zwyrodnienia stawu barkowego

Na zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowego lekarze często przepisują leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Nie wpływają one oczywiście na zahamowanie choroby, jednak ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Dużo lepsze efekty przyniesie jednak zastrzyk z osocza w bark lub iniekcja na bazie kwasu hialuronowego.

Widoczne rezultaty przynosi także fizjoterapia. Możesz również wprowadzić ćwiczenia zwyrodnienie stawu barkowego w domu, jednak polecamy przedtem skonsultować się z lekarzem. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wykonujesz je poprawnie.

Podsumowanie

Choroba zwyrodnieniowa barku dotyka osoby w różnym wieku. Najczęściej pojawia się wskutek obciążania stawu w czasie pracy lub uprawiania sportu. Objawia się tępym bólem w barku – początkowo tylko w czasie nadwyrężania stawu, a później nawet podczas spoczynku. Choroba zwyrodnieniowa stawu barkowego nie zawsze wymaga przeprowadzenia operacji. Najczęściej pomagają leki, zastrzyki z osocza lub kwasu hialuronowego, fizjoterapia oraz ćwiczenia w domu.