Do udziału w projekcie „Gloria Victis. Kalisz 1863” zgłosili się uczniowie: Szkoły Podstawowej nr 13 im. Władysława Kościelniaka w Kaliszu, Szkoły Podstawowej nr 14 im. Władysława Broniewskiego w Kaliszu, II Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Kaliszu, III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu oraz V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu. Młodzież pod okiem instruktorek z firmy Good Books podjęła się zadania stworzenia dla swoich koleżanek i kolegów gry terenowej inspirowanej wydarzeniami powstania styczniowego. Autorom projektu, którymi są Monika Sobczak-Waliś oraz Robert Kuciński, zależało na zaakcentowaniu kaliskich wątków w insurekcji 1863 r.
Atrakcję pierwszego dnia stanowiło spotkanie z rekonstruktorami ze Stowarzyszenia Historycznego „Gloria Victis” z Wieruszowa, którzy zaprezentowali m.in. kobiece stroje z epoki, umundurowanie powstańców oraz broń jaką się posługiwali, a także przybliżyli wiele ciekawostek z lat 1860-1864. Kolejny dzień upłynął pod znakiem projektowania mapy z trasą, fabuły oraz zadań z jakimi zmierzą się uczestnicy finałowej rozgrywki już w czerwcu. Trzeciego i ostatniego dnia młodzież m.in. przetestowała w terenie trasę oraz wymyślone przez siebie zadania. Spośród projektów uczestnicy wybrali najlepszą ich zdaniem mapę oraz najciekawszą fabułę, które zostaną wykorzystane w projektowanej grze. W głosowaniu zwyciężyły zespoły Szkoły Podstawowej nr 14 im. Władysława Broniewskiego w Kaliszu (mapa) oraz Szkoły Podstawowej nr 13 im. Władysława Kościelniaka w Kaliszu (fabuła).
Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty kreatorów gry.
Projekt „Gloria Victis. Kalisz 1863” Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu realizuje dzięki dofinansowaniu ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Partnerami wydarzenia są: I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu oraz Polskie Towarzystwo Historyczne - Oddział w Kaliszu.