Wielkoformatowe zdjęcie przedstawiające postać dziewczyny leżącej wśród falujących traw, jest zaproszeniem do przeżycia, odtworzenia pewnego momentu, wrażenia obecności. Pod fotografią na każdym z siedmiu przystanków znajduje się QR kod, który po zeskanowaniu telefonem przekierowuje widza do pracy wideo artystki, poświęconej jej przyjaciółce Marii Ostafijczuk. Słowo „eternity” należałoby odczytywać w tym kontekście jako symbol wieczności, nieskończoności, swego rodzaju trwałość pamięci o kimś bliskim naszemu sercu.
Jeśli wspomnienia mogą trwać wiecznie, to z pewnością pomagają temu obrazy. Kadry i zdjęcia, które pojawiają się na ekranie, mają przypominać o niepowtarzalności każdego momentu w życiu. Przepełnione są bardzo osobistymi emocjami, materializującymi się we wspomnieniach o Marii. Jak pisze sama artystka: „jedyna rzecz, która pozostała mi po przyjaciółce to figurka dinozaura”. Mała zabawka pojawia się w filmie, kumulując mieszankę uczuć od beztroskiej radości skojarzonej z zabawą do smutku i pustki osamotnionego przedmiotu. Wideo Yunny Honchar przypomina o złożonej naturze życia i o tym, jak ważne jest docenianie momentów, z których układają się mapy pamięci.
Yunna Honchar - urodziła się w 2001 roku w miejscowości Pidvysoke w Ukrainie, ale obecnie mieszka w Kaliszu. Jest absolwentką Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła Projektowanie Graficzne na Ukraińskiej Akademii Druku we Lwowie. Obecnie kontynuuje studia magisterskie na obu uczelniach, koncentrując się na tych samych kierunkach. Za swoje osiągnięcia naukowe trzykrotnie otrzymała stypendium im. Jana Kulczyka dla Ukraińców w 2019, 2021 i 2022 roku. Cały czas poszukuje środków wyrazu w dziedzinie twórczości oraz swojego miejsca w świecie artystycznym. Interesuje ją przede wszystkim obszar multimedialny, a także eksplorowanie różnych aspektów sztuki, którą tworzy.
Wielkoformatową fotografię, prezentującą projekt Yunny Honchar ETERNITY, można oglądać w witrynach siedmiu przystanków autobusowych na terenie miasta Kalisza, m.in. przy ul. Parczewskiego, na Placu Jana Pawła II, ul. Górnośląska/ Kaliniec, ul. Wyszyńskiego/ Słoneczna, ul. Chopina II LO, Nowy Rynek/Babina, ul. Śródmiejska/Złoty Róg. Pod fotografią na każdym z siedmiu przystanków znajduje się QR kod, który po zeskanowaniu telefonem przekierowuje widza do pracy wideo artystki.
Czas trwania wystawy: 1-21.06.2023
Organizator: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, Instytucja Kultury Miasta Kalisza.