W piątkowe przedpołudnie, z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka, odbyła się premiera gry terenowej poświęconej kaliskiemu wymiarowi powstania styczniowego. Wzięło w niej udział kilkanaście drużyn ze szkół podstawowych i średnich.

Projekt kaliskiej biblioteki realizowany jest od początku roku. Najpierw w Bibliotece Głównej oraz w wielu szkołach Monika Sobczak-Waliś, kierownik Działu Informacji Naukowej i Zbiorów Specjalnych, zrealizowała kilkadziesiąt lekcji historycznych, w których opowiadała o insurekcji roku 1863 z perspektywy regionalisty. W maju odbyły się kilkudniowe warsztaty, w ramach których – pod opieką edukatorek z Good Games, bibliotekarzy oraz rekonstruktorów z Wieruszowa – uczniowie kilku kaliskich szkół stworzyli grę dla swoich rówieśników. Jej premierę zaplanowano na 16 czerwca.

W piątek, punktualnie o godz. 10.00, sprzed pomnika Adama Asnyka wystartowali uczestnicy gry terenowej „Gloria Victis. Kalisz 1863”. Na trasie ponad setki uczniów kaliskich szkół znajdowało się 9 punktów i aż 20 zadań do wykonania pod okiem nie tylko bibliotekarzy, ale także wolontariuszy z I Liceum Ogólnokształcącego, którego patron jest – z kaliskiej perspektywy – jednym z najważniejszych bohaterów powstania roku 1863. Czasami trzeba było posłużyć się wiedzą historyczną, innym razem - talentem muzycznym, a jeszcze innym - sprytem. Uczestnicy przyznali, że kilka rebusów, zagadek i zadań nie należało do łatwych.

Dwie godziny później gracze spotkali się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Henryka Melcera w Kaliszu, gdzie odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i podsumowanie. Najlepiej poradziły sobie drużyny z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu, które zajęły I i II miejsce oraz II Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Kaliszu, która ulokowała się na trzeciej pozycji. Gratulacje należą się nie tylko zwycięzcom, ale także wszystkim uczniom biorącym udział w projekcie Biblioteki, bowiem różnice w punktacji były naprawdę niewielkie.

Nagrody dla zwycięskich drużyn ufundowali: Miasto Kalisz, Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Kino Helios Polska - Kalisz, Bussola Coffee - Kalisz oraz Aquapark Kalisz. Uczestnicy otrzymali m. in. sprzęt audio i akcesoria komputerowe oraz bidony i lniane torby z logo programu, a także sporą liczbę zaproszeń, biletów, wejściówek i voucherów do kaliskich instytucji kulturalnych i sportowych.

Projekt "Gloria Victis. Kalisz 1863" realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego "Powstanie Styczniowe 1863-1864". Partnerami przedsięwzięcia są I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu oraz Polskie Towarzystwo Historyczne - Oddział w Kaliszu, a twórcami projektu – Monika Sobczak-Waliś i Robert Kuciński z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu.