UM Kalisz: O rzemiośle w Bibliotece

2 min czytania

Żywe dziedzictwo tradycje od pokoleń” - to hasło 31. Europejskich Dni Dziedzictwa. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła miłośników historii na dwa spotkania: Machowicz, rymarz z Górnośląskiej” oraz Ten zegar stary już od lat…, czyli 90 lat zegara Stilterów na Rogatce”.

Gościem pierwszego, 14 września 2023, był Mieczysław Machowicz mistrz rymarski, popularyzator najdawniejszych dziejów Kalisza, społecznik, współautor wozu rzymskiego oraz łodzi św. Wojciecha. Spotkanie moderowane przez Monikę Sobczak-Waliś, kierowniczkę Działu Informacji Naukowej i Zbiorów Specjalnych poświęcone było historii rodziny Machowiczów, która związana jest z naszym miastem od XVII wieku, a mistrz ciesielski Jan Machowicz występuje w wydanych w 1780 roku przez ks. Stanisława Kłosowskiego Cudach i łaskach za przyczyną (…) św. Józefa uczynionych”. - Tradycje rymarskie zapoczątkował w naszej rodzinie mój ojciec Władysław, który uczył się zawodu u Wacława Sauczka, a od lat 50. przez kolejne ponad pół wieku prowadził zakład przy ul. Górnośląskiej mówił Mieczysław Machowicz.

W trakcie spotkania można było zobaczyć narzędzia, którymi posługiwali się kaliscy rymarze, dawne podręczniki do nauki tego rzemiosła, pamiątki rodzinne (dyplomy, legitymacje, fotografie), zabytkowy sztandar Powiatowego Cechu Rymarsko Siodlarskiego w Kaliszu, ufundowany w 1946 roku, a także poznać sekrety warsztatu rymarza i kaletnika.

Zapytany o największe sukcesy w branży rymarskiej Machowicz wspomniał Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich, który wraz z ojcem zdobyli w 1995 roku. Było to z pewnością najbardziej prestiżowe, ale nie jedyne wyróżnienie. Od lat wyroby Machowiczów cieszą się uznaniem zarówno na rynkach krajowych, jak i zagranicznych.

Spotkanie było ilustrowane archiwalnymi dokumentami oraz zdjęciami z rodzinnych zasobów Machowiczów.

Natomiast 19 września Biblioteka zaprosiła na spotkanie z Januszem Stilterem, opiekunem kaliskich zegarów, który opowiedział dzieje najsłynniejszych miejskich czasomierzy przez pryzmat historii rodu Stilterów. W tym roku mija 90. rocznica ustawienia zegara na Rogatce, zbudowanego przez Rafała Władysława Stiltera na Wystawę Rzemiosł w 1912 roku.

Anna Woźniak z Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza, koordynatorka Europejskich Dni Dziedzictwa w Kaliszu wprowadziła uczestników spotkania w ideę EDD.

Oba wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności. Na widowni zasiedli być może ostatni już przedstawiciele rzemiosła w Kaliszu, przyjaciele i bliscy prelegentów.

Urząd Miasta Kalisza, kalisz.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/o-rzemiosle-w-bibliotece,60261

Autor: krystian