Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej, organizowana przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, została uroczyście wpisana do ministerialnego wykazu dziedzictwa narodowego. Uroczysta gala odbyła się 6 października, w Teatrze im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem.

Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej trafiła do krajowego rejestru dobrych praktyk na rzecz ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. - To bardzo istotne docenienie istnienia imprezy, organizowanej nieprzerwanie przez CKiS w Kaliszu dla i z pasjonatami kultury ludowej naszego regionu – powiedziała Anna Gałczyńska, propagatorka folkloru, główna specjalistka ds. dziedzictwa kulturowego i organizacji wydarzeń kulturalnych w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. – Jako organizatorzy oraz uczestnicy przeglądu, jurorzy i folkloryści, jesteśmy depozytariuszami wydarzenia, tego obszaru kultury w Kaliskiem. Wiemy, jak ważne dziedzictwo przekazujemy i dbamy o nie.

Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej to cykliczna impreza obecna w kalendarzu południowej Wielkopolski od ponad czterdziestu lat. W latach 80. i 90. XX wieku przegląd gromadził zespoły, kapele i solistów w salach widowiskowych kilku ośrodków kultury – w Kaliszu, Jarocinie, Krotoszynie, Odolanowie i Sycowie. Od 2000 roku Biesiada Folkloru zaczęła odbywać się na plenerowej estradzie, nad zalewem w Brzezinach koło Kalisza. Do 2020 roku miało miejsce 11 edycji wydarzenia, organizowanych we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Brzezinach.

Krajowy rejestr dobrych praktyk na rzecz ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego liczy obecnie 10 wpisów. Organizatorem gali był Narodowy Instytut Dziedzictwa.