W trakcie sobotniej gali organizatorzy podsumują 6. edycję konkursu, którego celem jest m.in. promowanie podróży i Kalisza. Uroczystość będzie okazją do ogłoszenia wyników i wręczenia nagród laureatom fotograficznych zmagań. Organizatorzy zachęcają też do udziału w spotkaniach z gośćmi specjalnymi. W tym roku będą to Jacek Hugo-Bader i Maciej Garbowicz - podróżnicy, którzy wystąpią z okolicznościowymi prezentacjami. - Będzie to opowieść oparta na wspomnieniach z moich wypraw do Boliwii i Kolumbii, gdzie penetrowałem rzeki w poszukiwaniu dwóch ciekawych gatunków ryb - zapowiada Maciej Garbowicz. - W boliwijskiej części dorzecza Amazonki poszukiwałem świętej ryby Indian, Golden Doarado, prawdziwego drapieżnika, istnego diabła stojącego na szczycie piramidy pokarmowej andyjskich rzek. Natomiast wyprawa nad Rio Guayabero, dopływ Orinoko, była motywowana spotkaniem z innym ciekawym gatunkiem, Payarą, rybą wampirem. Spotkanie będzie także okazją do przedstawienia kolorytu obu zakątków świata.
Podsumowanie kolejnej edycji zmagań, połączone z prezentacjami prelegentów, odbędzie się w sobotę, 28 października, o godzinie 16.00, w Auli Uniwersytetu Kaliskiego, przy Nowym świecie 4. Tegoroczna odsłona konkursu została sfinansowana ze środków Budżetu Obywatelskiego Miasta Kalisza.
Jacek Hugo-Bader — reporter „Gazety Wyborczej” od 1991 roku. W Rosji i byłych krajach Związku Radzieckiego spędził w sumie prawie cztery lata. Na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, góry Pamir, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. W zimie 2007 roku samotnie odbył wielomiesięczną podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku, którą opisał w "Białej gorączce". W 2011 roku ukazały się jego "Dzienniki kołymskie", owoc – także samotnej – tym razem autostopowej podróży na Kołymę. Jest także scenarzystą i reżyserem filmów dokumentalnych.
Maciej Garbowicz - kaliszanin z urodzenia, architekt wnętrz z wykształcenia, podróżnik, wędkarz i fotograf. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Pasja związana z rzekami zaowocowała pracą magisterską, poświęconą problematyce komponentów architektonicznych w krajobrazie rzek. W ramach autorskiego projektu "Prosna od źródeł", poza eksploracją nowych cieków, jest aktywnym popularyzatorem ochrony rzek i ich naturalnych zasobów. Uczestnik pierwszej polskiej ekspedycji wędkarskiej nad rzekę Rio Paralelo na Ziemi Ognistej w Chile. Publikował na łamach magazynów branżowych, m.in. "Sztuka Łowienia", "Wędkarstwo 360", "Wędkarski Świat" oraz "Wiadomości Wędkarskie”.