Jak co roku, 1 listopada w Kaliszu prowadzona będzie kwesta na ratowanie zabytkowych cmentarzy przy Rogatce.
– Kwoty, które zbieramy w ostatnich latach są imponujące. A to oznacza, że kaliszanie otwierają swoje serca właśnie w tym dniu. Zapraszam serdecznie wszystkich od rana na cmentarz komunalny i miejski po to, by dołożyć kilka złotych na szczytny cel. Lista kwestujących jest nadal otwarta. Zachęcam przede wszystkim młodzież, pozostałych samorządowców i osoby znane, by zaangażowały się w zbiórkę – powiedział wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.
Do kwestujących każdego roku dołączają także władze Miasta.
Poprzednio udało się zebrać 23.614,19 złotych. Środki te zostały przeznaczone na sfinansowanie II części należności za zrealizowane w 2022 roku prace przy grobowcu Thanów i Hintzów (13.814,00 zł) na cmentarzu ewangelickim oraz na konserwację nagrobka Marii ze Świtalskich Czarnieckiej, zmarłej w 1913 r., z nekropolii katolickiej. Ten rzeźbiony pomnik w formie tzw. skałki z krzyżem, odzyskuje powoli swoją pierwotną formę.
– W Kaliszu od 23 lat organizujemy kwesty, zbiórki publiczne do puszek na nagrobki wskazane przez nasz zespół przy współpracy z Miastem i konserwatorem zabytków. Mamy już wyznaczone dwa cele. Chcielibyśmy dokończyć prace przy sarkofagu rodzin Thanów i Hintzów na cmentarzu ewangelickim oraz odnowić kolejny nagrobek, gdzie podmurówka kamienna grozi przewróceniem, a na niej znajduje się piękna fotografia zmarłej. Kiedyś ten cmentarz pełen był takich fotografii. Niestety często ulegają zniszczeniu – podkreślił dr Jarosław Dolat, przewodniczący Komisji Opieki nad Zabytkami PTTK Oddział w Kaliszu.
Celem XXIII kwesty jest zebranie środków na konserwację mocno zdegradowanego pomnika Anny ze Stokowskich Radwan Babskiej z 1919 roku z cmentarza rzymskokatolickiego. Ma on tę samą formę, co pomnik Marii Czarnieckiej i usytuowany jest tuż obok. Na pomniku zachowało epitafium o treści: Boże, okaż jej choć tyle dobroci ile ona wokół siebie rozsiewała. Przypuszczalnie zmarła była żoną Czesława Babskiego herbu Radwan oraz matką znanego bankowca Aleksandra Babskiego.
O nagrobku i pochowanej w nim kaliszance mówiła Anna Woźniak, główna specjalistka do spraw ochrony zabytków w Wydziale Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza.
– Jest to pomnik nagrobny w formie stożka z krzyżem. Krzyż ma formę drzewa. Jako element dekoracyjny występują liście bluszczu. Takie obiekty są cenne ze względu na swoją formę, jak i czas, z którego pochodzą. Pochowana tu pani Anna była kaliszanką. Niestety nie udało się dotrzeć do bliższych informacji na jej temat. Wiemy, że zmarła w bardzo młodym wieku, pozostawiając męża i dzieci – powiedziała Anna Woźniak.
Zbiórka do puszek odbędzie się jednocześnie na dwóch cmentarzach ˗ komunalnym przy ul. Poznańskiej w godzinach od 8.00 do 16.00 oraz rzymskokatolickim przy ul. Górnośląskiej w godzinach od 8.00 do 14.00 i od 15.00 do 18.00.
Datki można wpłacać także na konto PTTK Oddział w Kaliszu nr 33 1090 1128 0000 0000 1201 5712 w banku Santander Bank Polska SA (w tytule wpłaty należy wpisać: „darowizna ˗ kwesta 2023”).
Przypominamy, że każdy administrator zabytkowego cmentarza może zgodnie z przepisami prawa ubiegać się o dotacje z budżetu Miasta. Od 2020 roku z budżetu Miasta przeznaczono na ten cel 400 tysięcy złotych.
Zapraszamy do zapoznania się z załączonym apelem prezydenta Krystiana Kinastowskiego oraz Mateusza Przyjaznego, prezesa PTTK Oddziału w Kaliszu na temat XXIII kwesty na ratowanie zabytkowych cmentarzy.
Zgłosiło się już sporo wolontariuszy, jednak wciąż można do nich dołączyć. Zapisy prowadzi biuro kaliskiego oddziału PTTK przy ul. Targowej 2. Można zgłosić się osobiście od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00 lub telefonicznie pod numerem 509 360 171.
W konferencji prasowej wzięli udział także: Maciej Frankowski, naczelnik Wydziału Prewencji Straży Miejskiej Kalisza; ks. prał. Adam Modliński, proboszcz Parafii Katedralnej pw. św. Mikołaja i administrator cmentarza rzymskokatolickiego przy Rogatce; Rafał Florkowski, kierownik Biura Cmentarza Komunalnego w Kaliszu oraz Grażyna Dziedziak, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki.