Alina Szapocznikow (1926-1973) to jedna z "najwybitniejszych dam polskiego rzeźbiarstwa", która na trwałe wpisała się w dzieje polskiej sztuki współczesnej tematyką swoich rzeźb (kobiety) i niezwykłymi eksperymentami rzeźbiarskimi. Urodziła się 16 maja 1926 roku w Kaliszu i to Kalisz, jako miejsce urodzenia, staje się wręcz naturalnym miejscem prezentacji prac artystki.
Kolekcja Galerii Loevenbrucka z Paryża liczy 55 małych form rzeźbiarskich oraz 30 rysunków i grafik, stanowiących prawie intymny zapis twórczego procesu Aliny Szapocznikow. Na wystawie prezentowane są 33 formy rzeźbiarskie i 20 rysunków z kolekcji. - (…) twórczość Aliny Szapocznikow zamyka się wielkim dziełem, które traktuje o śmierci i przemijaniu - pisał o twórczości Szapocznikow francuski krytyk, Pierre Descargues. - W cierpieniach, jakie musiała znosić, znalazła wolę, aby dowieść, że nawet w strzępach ciała przechowuje się obecność. Nawet, gdy ledwie rozpoznajemy ludzki kształt, obecność pozostaje wyczuwalna, i zbyteczne byłoby pytać czy obecność ta jest materialna, czy też duchowa.
Kuratorką wystawy jest Małgorzata Paszylka-Glaza. Ekspozycja, zatytułowana "Alina. Prace Aliny Szapocznikow z kolekcji Galerii Loevenbruck w Paryżu", potrwa do 17 grudnia