Witając gości Wiceprezydent Grzegorz Kulawinek podziękował wszystkim, którzy zaangażowani byli w organizację i przebieg zbiórki - członkom PTTK za trud przygotowania i przeprowadzenia XXIII Kwesty na ratowanie zabytkowych cmentarzy przy Rogatce w Kaliszu, kwestarzom, współorganizatorom. Podkreślił, że Miasto od początku wspiera to szlachetne przedsięwzięcie, przedstawił też działania Miasta Kalisza w latach 2020-2023 wspierające gospodarzy zabytkowych nekropolii rzymskokatolickiej i ewangelicko-augsburskiej przy Rogatce poprzez udzielanie dotacji na prace remontowe i konserwatorskie prowadzone przy zabytkach sepulkralnych.
Zwracając się do wolontariuszy Wiceprezydent podkreślił: - Państwo, ludzie rożnego wieku i profesji, jesteście współtwórcami każdej corocznej zbiórki publicznej, tworzycie grono sprawdzonych i wiernych przyjaciół tego przedsięwzięcia, są dziś wśród Was także ci, którzy po raz pierwszy stanęli z puszką. Ogromnie się cieszę, że z roku na rok grupa młodych kwestarzy jest coraz liczniejsza.
Słowa wdzięczności skierowane zostały do członków PTTK i osób zaangażowanych w prowadzenie listy wolontariuszy, przygotowanie puszek i identyfikatorów, oraz dyżurujących w biurach kwesty na cmentarzu komunalnym i rzymskokatolickim.
Doceniona została bezcenna pomoc Biura Cmentarza Komunalnego i Parafii Katedralnej pw. Św. Mikołaja w przygotowaniu biur kwesty oraz Straży Miejskiej Kalisza, która zapewnia dowóz puszek do dwóch biur kwesty oraz zabezpiecza puszki z zebranymi pieniędzmi i dostarcza je do Biura PTTK Oddział w Kaliszu.
Przedstawiciele PTTK – Mateusz Przyjazny oraz dr Jarosław Dolat Przewodnicy Komisji opieki nad zabytkami, podsumowali tegoroczną zbiórkę. Zebrane środki finansowe w kwocie 24.100,00 zł umożliwią w roku przyszłym realizację prac konserwatorskich przy pomniku śp. Anny ze Stokowskich Radwan Babskiej z 1919 roku, zlokalizowanym na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Górnośląskiej.
J. Dolat poinformował, że 3.000,00 zł z pozyskanej kwoty przeznaczone zostało na zapłatę II części płatności dla wykonawcy prac konserwatorskich nagrobka Marii ze Świtalskich Czarnieckiej (1913 r.) z nekropolii katolickiej, zrealizowanych w roku 2023. PTTK planuje dodatkowo w 2024 roku sfinansowanie z kwesty kosztów konserwacji małej płyty nagrobnej rodziny Thanów na cmentarzu ewangelicko-augsburskim.
Osoby zaangażowane w organizację i przebieg XXIII Kwesty otrzymały podziękowania Prezydenta Miasta Kalisza i Prezesa PTTK Oddział w Kaliszu.
Prezes PTTK Mateusz Przyjazny i Jarosław Dolat przekazali podziękowania Prezydentowi i Wiceprezydentom za udział w kweście oraz Naczelniczce Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Grażynie Dziedziak i Annie Woźniak za pomoc i wsparcie merytoryczne.