Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu zaprasza na wystawę i spotkanie z jednym z najbardziej uznanych malarzy związanych z naszym miastem – Viktorem Jędrzejakiem. Wernisaż zaplanowany na poniedziałek, 11 grudnia, na godzinę 18.00, w Bibliotece Głównej przy ul. Legionów będzie okazją do spotkania i rozmowy z artystą oraz promocji wydawnictwa, podsumowującego ponad cztery dekady jego twórczej działalności.

Viktor Jerzy Jędrzejak to jeden z najbardziej znanych kaliskich malarzy, absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, laureat ponad 20 ogólnopolskich konkursów malarskich. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych prezentowanych m.in. w Nowym Jorku, Berlinie, Helsinkach, Warszawie i Poznaniu, a także współautorem ponad 100 wystaw zbiorowych i pokonkursowych, które można było oglądać w Japonii, Francji, Grecji czy Belgii.

Mówi o sobie: „poszukiwacz starych przedmiotów i zapisanego w nich czasu”. Jest twórcą cykli malarskich „Okna”, „Wyrzucone przedmioty” i „Palimpsesty”, a także malarskiego dziennika podróży po wielu krajach, w tym: Nepalu, Tybecie, Tajlandii, Kambodży. „Twórczość w czasach zarazy 2020-2023” - ostatni cykl, opisuje naszą najnowszą rzeczywistość: pandemię i wojnę na Ukrainie.

Jego obrazy przedstawiają najczęściej martwą naturę, jednak realizm przedstawionych owoców, czy przedmiotów potrafi być mylący. Każde z dzieł wydaje się być furtką prowadzącą do świata wyobraźni i niezwykłych przestrzeni. Poniedziałkowe spotkanie, które moderował będzie Robert Kuciński, dyrektor biblioteki, będzie okazją do bliższego poznania malarza, a jednocześnie promocji wydawnictwa, które podsumowuje ponad czterdzieści lat artystycznej aktywności. Album "Viktor Jerzy Jędrzejak. Twórczość – Biografia – Wybrane Tematy" powstał w dużej mierze dzięki Stypendium Prezydenta Miasta Kalisza.