Odkrycia archeologiczne na Starym Mieście w Kaliszu: nowa seria publikacji
Zapomniane dziedzictwo Kalisza odkrywane na nowo. Miasto kryje w sobie skarby i historię, które z zaciekawieniem przybliżają nam nowe publikacje. Oto szansa, by spojrzeć na Kalisz przez pryzmat archeologicznych odkryć.
  1. Zaprezentowano wyniki badań archeologicznych na Starym Mieście w Kaliszu, wskazując na wczesnośredniowieczne początki cmentarzyska.
  2. Omówiono wpływ budowy kolegiaty św. Pawła i zmiany charakteru osady na kształtowanie się tego miejsca.
  3. Zniszczenie stanowiska w XIV wieku przez powódź pokazuje jego zmienne losy na przestrzeni wieków.
  4. Przedstawiono pierwszy tom serii publikacji dotyczących osady staromiejskiej.
  5. Odkryty skarb z Jastrzębnik rzuca światło na rządy księcia Władysława Hermana, prezentując naśladownictwa denarów krzyżowych.
  6. Badania Kaliskiego Stanowiska Archeologicznego PAN przyczyniły się do odnalezienia 922 srebrnych zabytków.
  7. Wydarzenie promujące te odkrycia jest otwarte dla publiczności bez żadnych opłat.

Historia Kalisza, zakorzeniona głęboko w wczesnym średniowieczu, raz po raz zaskakuje nas swoją tajemniczością i bogactwem. Ostatnie badania archeologiczne przeprowadzone na terenie Starego Miasta przynoszą nowe światło na życie naszych przodków. Nieczęsto zdarza się, by tak blisko nas, pod powierzchnią codziennej przestrzeni miejskiej, kryły się bezcenne artefakty i historie z przeszłości.

Niezwykłe odkrycie Skarbu z Jastrzębnik, zawierającego blisko tysiąc srebrnych zabytków, w tym denary krzyżowe wybijane w Polsce, prawdopodobnie w takich miastach jak Kalisz czy Gniezno, przybliża nam nieco obraz życia w epoce księcia Władysława Hermana. Owa znalezisko to efekt prac badawczych Kaliskiego Stanowiska Archeologicznego Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, które udowadniają nie tylko bogactwo materialne tamtych czasów, ale również złożoność kontaktów handlowych i politycznych.

Odnotowanie istnienia Kalisz – Stare Miasto. Cmentarzysko, stanowiska z okresu wczesnego średniowiecza, rzuca nowe światło na historię naszego miasta. Fakt, iż cmentarz został założony w drugiej połowie XII wieku i jego późniejsze zniszczenie przez powódź w XIV wieku, ukazuje zmieniające się oblicze Kalisza oraz jego mieszkańców na przestrzeni wieków. To, co dziś wydaje się tylko fragmentem przeszłości, kiedyś było świadectwem codziennego życia i śmierci.

Publiczna prezentacja wyników tych badań, otwarta dla każdego zainteresowanego bez jakichkolwiek opłat, to doskonała okazja, by bliżej poznać historię naszego miasta. Warto wykorzystać tę szansę, by zobaczyć Kalisz w zupełnie nowym świetle, przez pryzmat odkryć, które przynoszą archeolodzy. Historia żyje tuż pod naszymi stopami, czekając, by zostać odkryta na nowo.


Według informacji z: Urząd Miasta Kalisz