Ćwiczenia strażaków w kaliskim EKO sp. z o.o.: symulacja pożaru i ewakuacji
W minioną sobotę, 18 maja, kaliscy strażacy przeprowadzili kompleksowe ćwiczenia w Przedsiębiorstwie Oczyszczania Miasta EKO sp. z o.o. W ramach symulacji pożaru w hali zakładu, ratownicy testowali swoje umiejętności w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Ćwiczenia miały na celu doskonalenie procedur ewakuacyjnych oraz koordynacji działań ratowniczych.
  1. Symulacja pożaru w hali zakładu EKO sp. z o.o.
  2. Ewakuacja pracowników i lokalizacja pożaru.
  3. Praktyczne zajęcia z obsługi sprzętu ratowniczego.
  4. Warsztaty z budowy Punktu Czerpania Wody.

W ramach ćwiczeń, zgłoszenie o pożarze w jednym z pomieszczeń hali wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu. Informację przekazał telefonicznie pracownik zakładu. Na miejscu zdarzenia, strażacy natychmiast przystąpili do ewakuacji pracowników oraz budowy zaopatrzenia wodnego ze zbiornika przeciwpożarowego.

Po przybyciu na miejsce, Kierownik Działań Ratowniczych (KDR) podjął decyzję o wprowadzeniu ratowników do wnętrza budynku. Ich zadaniem była lokalizacja i ugaszenie pożaru. W trakcie ćwiczeń okazało się, że nie wszystkie osoby dotarły do wyznaczonego miejsca zbiórki, co stanowiło dodatkowe wyzwanie logistyczne.

Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie umiejętności przyjęcia zgłoszenia o zdarzeniu, prowadzenia działań ratowniczych oraz koordynacji działań przez Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Kaliszu. Weryfikowano również zasady powiadamiania służb współdziałających oraz zabezpieczenia wodnego na terenie zakładu.

Na początku ćwiczeń, uczestników powitali Wójt Gminy Żelazków Michał Kraszkiewicz oraz Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta EKO sp. z o.o. Sławomir Rudowicz. Następnie strażacy uczestniczyli w teoretycznych zajęciach z zakresu obsługi autopomp i układów wodno-pianowych, prowadzonych przez asp. Mariusza Janowicza z KP PSP Gniezno.

Po części teoretycznej, strażacy mieli okazję zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. Zajęcia praktyczne obejmowały budowę Punktu Czerpania Wody oraz obsługę układów wodno-pianowych pojazdów ratowniczo-gaśniczych. Ćwiczenia zakończyły się warsztatami, które pozwoliły na jeszcze lepsze przygotowanie ratowników do realnych zagrożeń.

Takie inicjatywy są niezwykle ważne dla poprawy bezpieczeństwa zarówno pracowników zakładów przemysłowych, jak i mieszkańców miasta. Dzięki regularnym ćwiczeniom, strażacy są lepiej przygotowani do skutecznego reagowania na wszelkie sytuacje kryzysowe.


Według informacji z: Straż Pożarna w Kaliszu