Strażacy wkroczyli do szkoły - uczniowie poznali tajemnice czadu

FOT. Straż Pożarna Kalisz
W Zespole Szkół w Jankowie Pierwszym strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu przeprowadzili edukacyjne zajęcia w ramach kampanii „Stop czadowi”. Uczniowie dowiedzieli się, jak rozpoznać objawy zatrucia tlenkiem węgla i kiedy wzywać pomoc. Spotkanie miało też praktyczny wymiar - rozmowa o czujkach i codziennej pracy strażaka.
Jak podaje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu:
“12 marca 2026 roku funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu przeprowadzili spotkanie edukacyjne w ramach kampanii społecznej „Stop czadowi” w Zespole Szkół w Jankowie Pierwszym.”
Strażacy wyjaśnili, czym jest tlenek węgla i dlaczego bywa nazywany “cichym zabójcą” - omawiali też, w jakich sytuacjach może dojść do jego powstania w budynkach mieszkalnych.
W programie zajęć zwrócono uwagę na charakterystyczne objawy zatrucia - bóle i zawroty głowy, osłabienie, nudności czy utrata przytomności - oraz na to, jak zachować się przy podejrzeniu obecności czadu i kiedy bezwzględnie wezwać pomoc.
Istotnym elementem spotkania było przedstawienie roli czujek tlenku węgla. Jak przekazano uczniom, czujki mogą w porę ostrzec domowników przed niebezpieczeństwem, dlatego strażacy podkreślali konieczność ich montażu oraz regularnego sprawdzania sprawności urządzeń grzewczych i wentylacji.
Uczniowie mieli też okazję poznać codzienną służbę strażaka - prezentacja miała wymiar edukacyjny i praktyczny, z naciskiem na zapobieganie zagrożeniom w sezonie grzewczym.
Tego typu działania wpisują się w działania prewencyjne Państwowej Straży Pożarnej - jak zauważono:
“Kampania „Stop czadowi” przypomina, że odpowiednia wiedza, sprawna wentylacja oraz montaż czujek tlenku węgla mogą uratować zdrowie, a nawet życie.”
Jedno zdanie potrafi zmienić perspektywę mieszkańców - świadomość i prosty montaż czujnika to elementy, które realnie obniżają ryzyko tragedii.
Opracowanie: str. Kinga Janiszewska
Zdjęcia: KM PSP Kalisz, Urząd Gminy Blizanów
na podstawie: Straż Pożarna w Kaliszu.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Straż Pożarna Kalisz). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Kable z ładowarek znikały w Kaliszu - policja namierzyła ich w Łodzi

Pięć biegów znów rozgrzeje Ziemię Kaliską i otworzy nowy sezon

Seria włamań w Kaliszu rozsypała się po policyjnym połączeniu tropów

Kalisz szykuje muzyczny kwiecień - Chopin i aranżacje wchodzą na pełen gaz

W Opatówku wracają targi, które zamienią szkołę w wiosenne centrum ogrodów

Młodzi mają szansę nadać OSRiR w Kaliszu nowe graficzne oblicze

Rok twórców ludowej tradycji w Kaliszu nabiera tempa i zostawi trwały ślad

Młodzi z Kalisza i powiatu sięgną po ludową poezję sprzed lat

W Kaliszu przyspieszyły rozmowy o rowerowej sieci łączącej gminy

Kaliskie archiwum otwiera konkurs dla uczniów wokół muzyki, kolei i tradycji

Kask ma być ważniejszy niż wynik podczas finału w Szwacinie

Ślady miasta i muzyka w Opatówku. Piotr Perski pokaże „Miejsca zamieszkane”

Gdzie w Kaliszu kupić meble z dostawą do domu? Sprawdzamy lokalne opcje
![[PIŁKA RĘCZNA] ORLEN Superliga: Orlen Wisła Płock – Netland MKS Kalisz 37:27. Lider potwierdził siłę w 25. kolejce](/images/mecz/thumbnails/orlen-wisla-plock-netland-mks-kalisz-04042026-3727.webp)
