W Łaszkowie strażacy i projektanci rozbierali nowe przepisy na czynniki pierwsze

FOT. Straż Pożarna Kalisz
W sali konferencyjnej hotelu w Łaszkowie spotkali się strażacy, inspektorzy nadzoru budowlanego, architekci i rzeczoznawcy, by przeanalizować przepisy, które w praktyce wciąż budzą sporo pytań. Konferencję pod hasłem „Nowe przepisy - zamierzenia a rzeczywistość” zorganizowało Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa Oddział Wielkopolski Koło. Wśród uczestników był Komendant Miejski PSP w Kaliszu bryg. Roman Matecki.
Jak podała Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu, seminarium odbyło się w środę 10 czerwca 2026 roku i objęło tematy, które dla branży pożarniczej mają realne znaczenie przy projektowaniu, odbiorach i ocenie bezpieczeństwa obiektów.
„Nowe przepisy - zamierzenia a rzeczywistość”
W programie znalazły się zagadnienia dotyczące oddymiania grawitacyjnego, czyli teorii, praktyki i problemów, które pojawiają się przy stosowaniu normy PN-B-02877-4. Omówiono także powiadomienia i postępowania prowadzone przez organy Państwowej Straży Pożarnej po zakończeniu inwestycji, w oparciu o art. 56 ust. 1 Prawa Budowlanego.
Uczestnicy wysłuchali też wystąpienia o magazynach energii w przemyśle - od technologii i bezpieczeństwa po wytyczne projektowo-instalacyjne na przykładzie rozwiązań Huawei. Czwarty blok dotyczył odpowiedzi MSWiA oraz KG PSP w sprawie interpretacji niektórych przepisów, czyli obszaru, w którym praktyka często zderza się z literalnym brzmieniem regulacji.
W Łaszkowie pojawili się funkcjonariusze PSP z terenu województwa wielkopolskiego, pracownicy inspektoratów nadzoru budowlanego, architekci, projektanci, rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz przedstawiciele branży zainteresowani tą tematyką. Otwarcia seminarium dokonał przewodniczący Koła SITP w Kaliszu Paweł Sobczak.
Uczestnicy seminarium pokazali, że spór o interpretację przepisów przeciwpożarowych nie jest akademicką dyskusją - od takich ustaleń zależą odbiory inwestycji, bezpieczeństwo obiektów i to, czy nowe technologie nie wprowadzą do budynków kolejnego punktu zapalnego.
na podstawie: Straż Pożarna w Kaliszu.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Straż Pożarna Kalisz). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Nowe zasady naboru do kursu technika pożarnictwa - czas do 21 lipca

Kalisz maluje jazz pędzlem - jedno jury, a wszyscy na pierwszym miejscu

Dmuchane zamki i rodzinny piknik. W Kaliszu rusza wakacyjny cykl dla dzieci

Folklor z Kaliskiego wrócił z Kazimierza z pięcioma laurami

Księgowa z Kalisza miała wyprowadzać firmowe pieniądze przez 6 lat

Strażacy z powiatu kaliskiego po ciężkim szkoleniu zdali finałowy egzamin

W powiecie kaliskim uzgadniali kolejne inwestycje. Na stole drogi, woda i dożynki

Nowy odcinek dla rowerzystów w Koźminku. Umowa na inwestycję już podpisana

Malarskie lato na Ziemi Blizanowskiej i finał z muzyką oraz wystawą

Las Petryki - strażacy ćwiczyli pożar, który w krótkim czasie objął 2,5 ha

W Kaliszu 36-latek wjechał rowerem na pasy i zderzył się z BMW

Na składakach po kolejne tysiące. W Kaliszu rusza nowa akcja dla Zoi

W Kaliszu ustalano zasady na czas kryzysu. Samorząd i służby przy jednym stole

W Liskowie może ruszyć internat. Radni sprawdzili dwie szkoły powiatu
Przydatne dane teleadresowe
- Zarząd Dróg Miejskich w Kaliszu - kontakt, strefa płatnego parkowania, zgłaszanie awarii
- Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu - godziny, bilety, wystawy i oddziały
- Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu - kontakt, JRG, sprawy prewencyjne
- Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu - kontakt, oddziały, jak oddać krew
- Parafia św. Matki Teresy z Kalkuty w Kaliszu - kontakt, kancelaria, sakramenty
- Zarząd Zlewni w Kaliszu - kontakt, adres i zakres działania
