Archiwum Państwowe w Kaliszu ma nową dyrektorkę. To twarz dobrze znana w środku

Archiwum Państwowe w Kaliszu ma nową dyrektorkę. To twarz dobrze znana w środku

FOT. Urząd Miasta

W Archiwum Państwowym w Kaliszu zmiana przyszła od środka, a nie z zewnątrz. Na jego czele stanęła Anna Bestian-Zając, historyczka i archiwistka związana z tą instytucją od 2009 roku. Przez lata pracowała przy materiałach archiwalnych, a później coraz mocniej odpowiadała za popularyzację zbiorów, pracę naukową i kontakt z odbiorcami spoza środowiska archiwistycznego. To awans budowany cierpliwie, krok po kroku, na solidnym zawodowym fundamencie.

  • Od pracy przy materiałach archiwalnych do kierowania popularyzacją
  • Dorobek naukowy i publikacje, które zbudowały jej pozycję

Od pracy przy materiałach archiwalnych do kierowania popularyzacją

Anna Bestian-Zając zaczynała w kaliskim archiwum w Oddziale II, zajmującym się opracowaniem i udostępnianiem materiałów. Z czasem przeszła kolejne szczeble służby archiwalnej, aż do funkcji kustosza. To ważny szczegół, bo nowa dyrektorka zna instytucję nie z gabinetów, lecz z codziennej pracy przy dokumentach, zasobie i ludziach, którzy z tego zasobu korzystają.

Od początku była związana z zadaniami, które wykraczają poza samo przechowywanie akt. Odpowiadała za działalność wydawniczą i popularyzatorską, prowadziła pracownię naukową oraz bibliotekę archiwum, a także uczestniczyła w opracowywaniu materiałów archiwalnych. Od 2023 roku kierowała Oddziałem IV popularyzacji zasobu archiwalnego. Wtedy w jej rękach znalazły się m.in.:

  • lekcje archiwalne,
  • wystawy stacjonarne, plenerowe i wirtualne,
  • konferencje popularnonaukowe,
  • prace Regionalnej Komisji do spraw Pozyskiwania Materiałów Archiwalnych.

To zestaw zadań, który pokazuje, jak bardzo archiwum pracuje nie tylko na zapleczu, ale też w bezpośrednim kontakcie z mieszkańcami, szkołami, badaczami i pasjonatami historii regionu.

Dorobek naukowy i publikacje, które zbudowały jej pozycję

Nowa dyrektorka Archiwum Państwowego w Kaliszu ma też mocne zaplecze naukowe. Ukończyła historię o specjalności archiwistycznej i pedagogicznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu , a w 2020 roku uzyskała tam stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii. Jej rozprawa o donosie obywatelskim na Ziemi Kaliskiej w latach 1945–1989 została wyróżniona przez Radę Naukową Dyscypliny Historia UAM.

Rozwijała się również po stronie zarządzania. Ukończyła Akademię Zarządzania Projektami dla Archiwów Państwowych w Krajowej Szkole Administracji Publicznej, Akademię Menadżera w Akademii Leona Koźmińskiego oraz studia podyplomowe z zarządzania zasobami ludzkimi. Taki zestaw kompetencji pokazuje, że w nowej funkcji liczyć się będzie nie tylko znajomość archiwalnych regałów, lecz także prowadzenie zespołu i planowanie pracy instytucji.

Jej dorobek obejmuje współautorstwo i autorstwo wielu książek. Wśród nich znalazły się m.in.:

  • Dziecko w archiwaliach,
  • Fibigerowie. Twórcy kaliskich fabryk fortepianów i pianin (1878–2016),
  • Sto dokumentów na stulecie. Wybór materiałów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Kaliszu,
  • Archiwum Państwowe w Kaliszu (1951–2021). 70 lat działalności,
  • Maria Konopnicka w oczach badaczy i w źródłach archiwalnych,
  • Biografie Sprawiedliwych.

Jest też autorką wielu tekstów, które popularyzują wiedzę o archiwach i archiwaliach. Za pracę na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza, a w ramach Nagród im. prof. Stanisława Nawrockiego dla archiwistów województwa wielkopolskiego została dodatkowo wyróżniona za działalność na polu archiwalnym.

Anna Bestian-Zając działała nie tylko lokalnie. Była związana z pracami całej sieci Archiwów Państwowych jako członkini komitetu redakcyjnego newslettera „Metr Bieżący”, kapituły konkursu „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje”, komisji wojewódzkiej konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”, a także jako moderatorka ogólnopolskiego spotkania z okazji Dnia Archiwisty.

na podstawie: UM Kalisz.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.