Policjanci z Wydziału Kryminalnego ustalili i zatrzymali 33-letnią kaliszankę, podejrzaną o przywłaszczenie karty płatniczej i przy jej użyciu dokonywanie płatności. Zatrzymana usłyszała już zarzuty w tej sprawie. Grozi jej 10 lat więzienia.

Do przywłaszczenia karty bankomatowej przez 33-latkę doszło w marcu ubiegłego roku na terenie jednego z marketów. Następnego dnia, w zaledwie godzinę kobieta użyła, aż 8-krotnie cudzej karty płacąc zbliżeniowo za zakupy. Trzy kolejne próby płatności okazały się nieudane.

Ustaleniem sprawcy przywłaszczenia karty zajęli się funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego. Pomocny w tej sprawie okazał się monitoring, dzięki któremu wytypowano osobę podejrzewaną o dokonanie przestępstwa. Okazało się, że to 33-letnia kaliszanka. Ustalenie jej miejsca pobytu nie było łatwe. Kobieta zmieniła miejsce zamieszkania ponieważ była poszukiwana przez Sąd Rejonowy w Kaliszu w związku z innymi sprawami.

Ostatecznie w marcu tego roku kobieta została zatrzymana i przewieziona do Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. 33-latka odpowie łącznie za 12 czynów - przywłaszczenie karty płatniczej, 8 włamań do systemu bankowego i kradzież pieniędzy oraz 3 usiłowania kradzieży z włamaniem. Za te przestępstwa grozi jej kara 10-lat pozbawienia wolności.

 

Do zwolenników płatności elektronicznych apelujemy o ostrożność. Przypominamy, aby przy korzystaniu z tego typu płatności właściwie zabezpieczać karty płatnicze, ponieważ ich zgubienie bardzo szybko może zostać wykorzystane przez przestępców. Ważne jest aby na bieżąco kontrolować stan konta a w przypadku pojawienia się w historii transakcji, których nie dokonaliśmy, natychmiast poinformować bank oraz zastrzec swoją kartę. Pamiętajmy również o odebraniu karty z bankomatu, czy terminala po zakończeniu transakcji.