Czym jest terapia dla par?

Kryzys może się pojawić na każdym etapie związku bez względu na jego staż. Problemy w pracy, kłopoty finansowe, a nawet zadawnione problemy z dzieciństwa potrafią zachwiać nawet najtrwalszym związkiem. O ile rozstanie wydaje się najłatwiejszym rozwiązaniem, o tyle czasami warto jednak spróbować naprawić relacje. Kiedy nie jesteśmy w stanie sami tego zrobić, warto skorzystać z pomocy specjalistycznej, czyli terapii dla par.

Terapia dla par - na czym polega?

Terapia dla par jest formą terapii psychologicznej, która ma za zadanie pomóc naprawić relacje między partnerami. Prowadzi ją wykwalifikowany psycholog lub terapeuta, który jest swoistym mediatorem. Co ważne podkreślenia, terapeuta nie powinien opowiadać się po żadnej ze strony, tylko wysłuchać istoty problemu i wskazać odpowiednią drogę do wspólnego porozumienia.

Kiedy warto skorzystać z pomocy terapeuty?

Podstawą każdego związku jest zaufanie. To fundament, naruszenie którego bardzo często prowadzi do definitywnego zakończenia związku. Jego odbudowa jest niezwykle trudna i wymaga sporego zaangażowania każdej ze stron. Bez względu na to czy ma to związek ze zdradą czy kłamstwami, bez próby odbudowania nadszarpniętego zaufania dalsze bycie razem nie ma sensu. Nieustanna kontrola czy podejrzliwość wykańcza emocjonalnie i fizycznie. Osoba, która została w związku z raniona traci prawidłowy obraz sytuacji i czuje się niepewnie, dlatego w takiej sytuacji warto spotkać się z terapeutą, który pomoże lepiej zrozumieć sytuację, co w konsekwencji pozwoli odpowiedzieć na najważniejsze pytanie czy jestem w stanie wybaczyć i znowu zaufać? Kolejnym sygnałem świadczącym o tym, że w związku nie dzieje się najlepiej są nieustanne kłótnie.

Wybuchają o najmniejsze drobiazgi i potrafią zamienić się w prawdziwą awanturę, w której padają raniące słowa lub wręcz odwrotnie - kończą się kilkudniowymi "cichymi dniami", w trakcie których partnerzy ze sobą nie rozmawiają lub wymieniają tylko podstawowe informacje. Bardzo często dochodzi także do sytuacji, kiedy partnerzy czują, że coś jest nie tak aczkolwiek nie potrafią wskazać konkretnej przyczyny takiego stanu rzeczy. Nie bez znaczenia są także problemy w sypialni. Unikanie zbliżenia czy wykorzystywanie seksu jako swoistej formy przekupstwa jest problemem, który wymaga rozwiązania.

To wszystko sprowadza się do jednego z najważniejszych powodów wszelkich problemów w związku - do nieumiejętności komunikowania się. Ludzie nie potrafią lub nie chcą ze sobą rozmawiać. Nie potrafią słuchać drugiej strony. Niedomówienia, za którymi idą insynuacje (które w wielu przypadkach nie mają nic wspólnego z rzeczywistością) prowadzą do frustracji, narastających pretensji i głęboko skrywanych urazów, które w pewnym momencie dojdą do punktu, w którym wspólne bycie razem nie będzie miało sensu.

Czy terapia dla par jest skuteczna?

Terapia dla par nie gwarantuje sukcesu, który jest uzależniony od wielu czynników. Zdarza się, że tylko jedna strona w związku chce o niego walczyć, podczas gdy druga już się poddała, a zaangażowanie obu partnerów odgrywa tutaj kluczową rolę. Co więcej, może dojść do sytuacji kiedy to para wspólnie dojdzie do wniosku, że rozstanie jest najlepszym rozwiązaniem. Decyzja ta jednak zostanie podjęta wspólnie, po dokładnym przeanalizowaniu sytuacji przy pomocy profesjonalnego terapeuty, a nie podjęta pochopnie pod wpływem nagłego impulsu.

Więcej informacji

Więcej o relacjach damsko-męskich przeczytasz na stronie https://www.uwodzenie.org/ - sprawdź więcej