Mieszkańcy aglomeracji ze specjalistami z Poznańskiego Parku Naukowo – Technologicznego rozmawiali o ich wizji transportu publicznego, potrzebach i oczekiwaniach. Aglomeracja prowadzi cykl paneli i działań badawczych w ramach międzynarodowego projektu PE4Trans razem z partnerami z Niemiec, Hiszpanii, Grecji i Wielkiej Brytanii.
Przez lata środki komunikacji publicznej traktowane było jako transport przede wszystkim dla osób, których sytuacja finansowa nie pozwalała na np. kupno własnego auta. Ponadto przestarzały i niewygodny tabor i źle zorganizowana sieć połączeń zniechęcały do korzystania z komunikacji publicznej. Przykłady z zachodniej Europy pokazują, że komunikacja publiczna może być ekologiczną i funkcjonalną alternatywą dla własnych czterech kółek. Tak też się dzieje w naszym regionie. Inwestycje ZIT-owskie w zakup nowych autobusów w Kaliszu i Ostrowie, inwestycje w nowoczesne biletomaty czy tablice informacyjne sprawiają, że mieszkańcy chętniej korzystają z autobusowej komunikacji miejskiej. Projekt PE4Trans ma być kolejnym krokiem w unowocześnianiu komunikacji publicznej. A kierunki rozwoju dzięki takim panelom jak ten dzisiejszy w restauracji KTW mają wskazać sami mieszkańcy.
Komunikacja? Zapytajmy ludzi
- Nam zależy na tym aby po takim dłuższym namyśle, bo jak widzi pan zaczynamy ankietę, skonstruować plan działań, który spowoduje, że transport będzie bardziej odpowiadał potrzebom mieszkańców. To nie są działania, które zdarzą się z dziś na jutro, natomiast plan ten będziemy wdrażać w 2021 roku - mówi Elżbieta Książek z Poznańskiego Parku Naukowo – Technologicznego.
W jednej z czterech grup roboczych mieszkańców jest Konrad. Pochodzi on z Koźminka, studiuje w Kaliszu, ale wyjeżdża też do większych miast. Swoimi spostrzeżeniami dzielił się dziś ze specjalistami z Biura Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska i z Poznańskiego Parku Naukowo – Technologicznego. Młody użytkownik komunikacji miejskiej chwali np. wprowadzenia darmowych przejazdów w Kaliszu, ale widzi też wady transportu publicznego.
Słyszałem, że zamierza się w Kaliszu wprowadzić darmową komunikację, już są do tego pierwsze przymiarki, miejmy nadzieję, że to zadziała. Mógłby zrobić też więcej linii, bo niektóre tereny są praktycznie nieobsługiwane. Trzeba nieraz kawałek dojść – ocenia Konrad.
Przyjazny dla środowiska i zdrowia ludzi
Ale nowoczesna komunikacja to nie tylko darmowe przejazdy autobusem, to również tworzenie warunków, by każdy rodzaj transportu mógł się swobodnie rozwijać i funkcjonować równolegle do siebie. - Rozwija się ruch rowerowy, ruch pieszy, na hulajnogach. Ludzie są coraz bardziej świadomi, że to wpływa na ich zdrowie. Wiedzą, że ruch wpływa na jakość i długość ich życia. Świadomość ludzka bardzo szybko rośnie, szczególnie wśród osób młodych – powiedziała dziś Kamila Dobek, z Poznańskiego Parku Naukowo – Technologicznego.
Aglomeracja Kalisko – Ostrowska projekt PE4Trans prowadzi z partnerami zagranicznymi, wspiera się ich doświadczeniem, ale nie kopiuje ich rozwiązań. - Nie proponujemy gotowych rozwiązań, ten projekt zakłada wypracowanie rozwiązań przez mieszkańców, tym on różni się od transferu dobrych praktyk, cudzych pomysłów, tutaj pomysły mają nas tylko inspirować do tworzenia rozwiązań dla Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej. Teraz jest to etap badawczy, dziś uruchamiamy ankietę. Chcemy wiedzieć przede wszystkim jak tutaj ludzie wykorzystują transport publicznych, co ich do tego motywuje – twierdzi Kamila Dobek, Z PPN-T.
Wypełnij ankietę
Biuro Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska i Poznański Park Naukowo – Technologiczny zbierać będą dane ankietą internetową dostępną TUTAJ zebrane w ten sposób informacje posłużą do wypracowania planu zrównoważonej komunikacji, którym samorządy Aglomeracji będą się kierować przy inwestycjach w infrastrukturę drogową czy zakupie autobusów.