1 listopada to szczególny dzień, w którym wspominamy naszych bliskich zmarłych. W ciągu minionego roku pożegnaliśmy krewnych, przyjaciół, znajomych, osoby związane z Kaliszem. Pamięć o Nich trwa.

Kazimierz Zegarek

K. Zegarek, fot. arch. CKiS.jpg [14.85 KB]

fot. CKiS

Kazimierz Zegarek był wieloletnim nauczycielem muzyki w Kaliszu, przez ponad 40 lat związany z Regionalnym Zespołem Folklorystycznym „Piwonice”. Uczył muzyki w ognisku muzycznym przy ul. Górnośląskiej.

 

Alfred Kaczmarek

Alfred Kaczmarek był prezydentem Kalisza w latach 1975-1979.
W roku, w którym objął stanowisko prezydenta, Kalisz stał się siedzibą województwa. Za jego kadencji powierzchnia miasta powiększyła się do 50 km kw. W ciągu czterech lat sprawowania urzędu przez prezydenta Kaczmarka m.in. z ruchu kołowego wyłączono centrum Kalisza i wybudowano hotel „Orbis - Prosna”. Miasto zostało także odznaczone Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

 

Paweł Adamowicz

Prezydent Adamowicz.jpg [72.87 KB]

fot. FB Miasto Gdańsk

Paweł Adamowicz był prezydentem Gdańska od 1998 roku. Wcześniej, przez cztery lata, pełnił funkcję przewodniczącego tamtejszej Rady Miasta. W 2011 roku współpracował z władzami samorządowymi Kalisza podczas realizacji projektu „Wyprawa po bursztyn”. Zginął tragicznie.

 

Zenon Mikołajczyk

Z. Mikołajczyk.jpg [164.02 KB]

fot. liskow.pl

Dr inż. nauk rolniczych Zenon Mikołajczyk pełnił m.in. funkcję kierownika Gminnej Służby Rolnej (lata 1971-1974 oraz 1981-1982), naczelnika Gminy Lisków (1982-1990) i wójta Gminy Lisków (1990–1994, 1998–2002 oraz 2002-2006). 

Janina Piotrowska

J.Piotrowska1.jpg [97.43 KB]

fot. Anna Błaszczyk

Janina Piotrowska była Honorową Obywatelką Miasta Kalisza, radną Miejskiej Rady Narodowej, harcmistrzynią, nauczycielką języka polskiego.
Za wszechstronną i wzorową służbę instruktorską, pracę pedagogiczną i społeczną druhna Janina Piotrowska otrzymała liczne odznaczenia państwowe, regionalne i organizacyjne: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal XXX-lecia PRL, odznaki za Zasługi dla Województwa. Poznańskiego i za Zasługi dla Województwa Kaliskiego, Krzyż za Zasługi dla ZHP, odznakę Za Zasługi w Dziedzinie Kultury.
Za ofiarną pracę na rzecz dzieci otrzymała w 1981 roku honorową Odznakę Przyjaciela Dziecka. W 1983 roku za wzorową pracę instruktorską i zasługi dla ZHP została wpisana do Złotej Księgi Chorągwi Kaliskiej ZHP. Jako seniorka z zaangażowaniem towarzyszyła swojej szkole, młodzieży i ruchowi absolwenckiemu III LO i szkół ekonomicznych oraz środowisku instruktorskiemu miasta Kalisza.

 

Tomasz Taczała

Tomasz Taczała był pracownikiem Urzędu Miasta Kalisza. Z kaliskim magistratem był związany od 2012 roku. Od 2016 roku pracował na stanowisku kierownika Biura Nadzoru Właścicielskiego.

 

Józef Jaworowicz

Józef Jaworowicz, fot. Agnieszka Walczak.jpg [108.15 KB]

fot. Agnieszka Walczak

Józef Jaworowicz był członkiem Związku Piłsudczyków RP. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu. W 1955 roku zdobył mistrzostwo Polski juniorów w boksie. Ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Poznańskiej. Z uwagi na działalność w Solidarności zmuszony był opuścić kraj – wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował fizycznie. Po powrocie do Polski zaangażował się w działalność społeczną. W latach 2011-2015 był członkiem Rady Osiedla Czaszki w Kaliszu. W ostatnich latach działał w zarządzie Okręgu Wielkopolskiego Związku Piłsudczyków RP, był też prezesem Stowarzyszenia Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Kaliszu.

 

Helena Dziatkiewicz

Helena Dziatkiewicz, fot. I. Cieślak.png [61.04 KB]

fot. Iwona Cieślak

Helena Dziatkiewicz była współzałożycielką Kaliskiego Klubu „Amazonki” i organizatorką sekcji ochotniczek wolontariuszek. Aktywna działaczka społeczna, zaangażowana w pomoc innym, szczególnie nieuleczalnie chorym. Za swoje zasługi w 2010 r. otrzymała tytuł Honorowy Przyjaciel Kalisza.

 

Elżbieta Szwarc-Jarosik

elżbieta szwarc-jarosik, fot. wpa.jpg [83.09 KB]

fot. WPA UAM

dr Elżbieta Szwarc-Jarosik była wykładowczynią na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznego UAM.
Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi i tam również uzyskała tytuł doktora sztuki na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego i Tkaniny. W latach 1990-2012 pracowała na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a od 1999 roku była adiunktem w ówczesnym Zakładzie Malarstwa i Teorii Sztuki. Uprawiała tkaninę, malarstwo i rysunek.

 

Jan Kibler

Jan Kibler.jpg [130.68 KB]

fot. Anna Błaszczyk

Jan Kibler był inżynierem i pedagogiem. Przez 20 lat był związany z Fabryką Fortepianów i Pianin „Calisia”. Uczył przedmiotów zawodowych w Technikum Budowy Fortepianów i Zespole Szkół Budowlanych. Z jego inicjatywy zrodził się projekt pn. „Muzyczny Kalisz 2016 – wczoraj, dziś i jutro”, mający na celu promocję tradycji kaliskiego przemysłu muzycznego i potencjału firm działających obecnie na terenie miasta. Udzielał się w wielu organizacjach środowiskowych i racjonalizatorskich, czego dowodem są liczne nagrody, wyróżnienia i odznaczenia branżowe. Między innymi dzięki staraniom Jana Kiblera w hotelu Hampton by Hilton w Kaliszu stoi koncertowa Calisia, znaleziona w szkole w Grudziądzu. W 2016 roku Rada Miasta Kalisza uhonorowała Jana Kiblera tytułem „Zasłużony dla Miasta Kalisza”.

 

Michał Kruszwicki

Michał Kruszwicki był adwokatem. Od 22 czerwca 2015 r. pełnił funkcję przewodniczącego, a od 28 grudnia 2017 r. wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej spółki KLA. Był członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu.

 

Bogdan Glinkowski

bogdan_glinkowski.jpg [26.23 KB]

 fot. Izba Rzemieślnicza w Kaliszu

Bogdan Glinkowski był Starszym Cechu Rzemiosł Budowlanych i Różnych w Kaliszu, długoletnim prezesem zarządu oraz członkiem rady Izby Rzemieślniczej w Kaliszu.

Bogdan Glinkowski - kaliszanin, jako Starszy Cechu od 1992 roku zarządzał Cechem Rzemiosł Budowlanych i Różnych. We władzach Izby Rzemieślniczej w Kaliszu działał od 1998 roku. Funkcję prezesa Izby pełnił w latach 2007-2011. Był członkiem Kaliskiego Bractwa Strzelców Kurkowych, a w 1994 roku - Królem Kurkowym.

 

Małgorzata Paszyn

Małgorzata Paszyn.jpg [45.38 KB]

fot. FB

mgr inż. Małgorzata Paszyn była architektem. W swojej pracy zawodowej odpowiadała za projekty siedziby PWSZ, szkół podstawowych nr 2 i 10, wielu budynków mieszkalnych, przemysłowych lub użyteczności publicznej. Przez kilka lat przewodziła Stowarzyszeniu Architektów Polskich w Kaliszu, udzielała się w licznych organizacjach i fundacjach.

 

Piotr Szymański

Piotr Szymański_KTK.jpg [27.16 KB]

fot. KTK Kalisz

Piotr Szymański był znanym dziennikarzem zasłużonym dla kaliskiego sportu, nauczycielem, wychowawcą młodzieży. Sprawował funkcję sekretarza zarządu Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego. Był wyjątkowo oddany swojej pasji. Aktywnie uczestniczył w kreowaniu wizerunku sportowego Kalisza. Od wielu lat był bezpośrednio zaangażowany w organizację rozmaitych przedsięwzięć sportowych. Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany. W lutym 2019 r., podczas gali podsumowującej wydarzenia sportowe, otrzymał wyróżnienie za swoją pracę dziennikarską.

 

Wacław Majchrzak

Wacław Majchrzak był radnym trzeciej kadencji Rady Miasta Kalisza. Był przewodniczącym Komisji Rewizyjnej, zasiadał w komisjach: Rozwoju i Promocji Miasta, Ochrony Środowiska i Rolnictwa, Organizacyjno-Prawnej i Mandatowej oraz ds. Rodziny. Sprawował funkcję wicedyrektora II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu, był twórcą Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gołuchowie.