
W tym roku obchodzimy 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Ustanowione na dzień 11 listopada Święto Niepodległości w Kaliszu ma wyjątkowe znaczenie. Właśnie tego dnia kaliszanie, samoorganizując się, wyzwolili swoje miasto po 123 latach niewoli.
W 1914 roku Kalisz został totalnie zniszczony przez Niemców. W literaturze przedmiotu Kalisz uznano za najbardziej zniszczone miasto Europy w I Wojnie Światowej. W związku z tym nie może dziwić nadzwyczajna aktywność ocalałych kaliszan w celu zapobieżenia powtórzenia się sytuacji z sierpnia 1914 roku w 1918 roku.
Przed II Wojną Światową dzień 11 listopada został uznany za święto dopiero w 1937 roku. W Polsce to był proces tak jak to określił Marszałek Józef Piłsudski. W Kaliszu natomiast niepodległość wywalczyli mieszkańcy Kalisza i Ziemi Kaliskiej właśnie 11 listopada, samoorganizując się w różne związki niepodległościowe. Na wyjątkowość tego, co dokonało się w Kaliszu, wskazywało już sprawozdanie z 13 grudnia 1918 roku, podsumowujące proces wyzwolenia Kalisza:
Geneza sztabu kaliskiego oraz jego miesięczne dzieje są wypadkiem w Polsce dość odosobnionym. Sztab Kaliski jest wyjątkowym prawie przykładem federacji różnych formacji wojskowych, które w chwili stanowczego przełomu bez względu na dawniejsze antagonizmy i dzielące je różnice, podały sobie dłoń do wspólnej, lojalnej pracy.
Chciałbym podkreślić udział mieszkańców Kalisza w wyzwalaniu swojego miasta. Wszystkie inicjatywy miały charakter oddolny. Bo przecież mieszczanie byli uczestnikami tych wydarzeń, zorganizowani w różne formacje wojskowe, Straż Obywatelską, związki, harcerstwo. Wszystko to wynikało z faktu, że nie funkcjonowało Państwo Polskie. Tworzenie społecznych form życia spoczywało w rękach samych mieszkańców.
Bractwo Strzelców Kurkowych w Kaliszu po zaborach odrodziło się w 1925 r. Jednym z założycieli był Stefan Rydzewski setnik Straży Obywatelskiej z 1918 r. Reaktywowane ponownie w 1991 r. kultywuje tradycje sięgające czasów lokacji miasta, nawiązuje do okresu wyzwolenia Kalisza w 1918 roku. Kiedyś bracia kurkowi przygotowując mieszczan do obrony miasta służyli krajowi i mieszkańcom, organizowali również bogate formy życia towarzyskiego. Z czasem pierwotny cel stracił swą aktualność, niemniej zawsze przyświecało hasło: „Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie”. Dziś pragniemy uczcić ten czas organizując piknik z okazji Święta Niepodległości, na który serdecznie zapraszamy.