Do udziału w uroczystości zaprosiło Archiwum Państwowe w Kaliszu wraz ze Stowarzyszeniem "Pro Kalisia" i Kaliskim Towarzystwem Przyjaciół Archiwaliów.
Na wstępie dr Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum, przybliżyła historię kaliskich Niezłomnych.
Kwiaty pod ekspozycją poświęconą pamięci żołnierzy wyklętych złożyli m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, a także przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń.
W imieniu społeczności Miasta Kalisza, pamięć Niezłomnych uczcili Tadeusz Skarżyński, przewodniczący Rady Miasta oraz wiceprezydent Mateusz Podsadny.
W wyniku kwerendy przeprowadzonej w Archiwum Państwowym w Kaliszu, a także archiwach IPN, głównie w Poznaniu, do grona żołnierzy wyklętych, którzy w latach 1945-48 stracili życie w kaliskim więzieniu, dołączają trzy nazwiska, w tym dwóch członków oddziału "Groźnego" - Andrzejewskiego i Urbańczyka.
Trwają poszukiwania grobów, bezimiennych mogił żołnierzy wyklętych. Zlokalizowano trzy potencjalne miejsca pochówku: Lis, dziedziniec więzienia i okolice Cmentarza Tynieckiego (ruiny cegielni). Sprawę bada łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Już w piątek, 6 marca, w Archiwum Państwowym w Kaliszu odbędzie się prelekcja poświęcona żołnierzom wyklętym. Początek o godz. 12.00.