Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kalisz

"Aleja Dam i Dyktatorów" to seria internetowych programów, przygotowanych specjalnie na 28. Europejskie Dni Dziedzictwa. Uwzględniając pandemiczne ograniczenia, Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu przygotowała cykl atrakcyjnych gawęd filmowych poświęconych cesarzowej kaliskich ulic.

Wytyczona w 1800 r. aleja Wolności to jedna z najbardziej reprezentacyjnych arterii naszego miasta. Patronowały jej damy - księżniczka Luiza, cesarzowa Józefina oraz Aleksandra Piłsudska, a także władcy i dyktatorzy - król Fryderyk Wilhelm III, Herman Göring i Józef Stalin. Obecną nazwę nosi od 1958 roku. Zwieńczona wejściem do urokliwego parku od zawsze stanowiła ulubione miejsce spacerów kaliszan i centrum życia kulturalnego miasta.
Powstało dziewięć odcinków poświęconych między innymi słynnym architektom, których budowle stały lub wciąż stoją przy alei oraz czterem mostom, wszak równolegle do niej wije się rzeka Prosna, a także ważnym instytucjom: sądowi, bankom, fabrykom, sklepom, hotelom, ośrodkom kultury i rozrywki.

Tutaj jest teatr, a niegdyś prężnie działały Empik i kino Oaza. Tutaj swe siedziby miały gestapo, Urząd Bezpieczeństwa i Milicja Obywatelska, ale walczyła też Solidarność. Tutaj po rozprawie w sądzie można wyruszyć do więzienia, ale też z radością rozpocząć nowe życie w Pałacu Ślubów. Tutaj od lat mieści się jedna z filii kaliskiej biblioteki, a już niebawem ruszy Akademia Kaliska.
Projekt - pod reżyserską opieką dyrektora biblioteki, Roberta Kucińskiego - zrealizowali: pracownicy Filii nr 4: Grażyna Handke, Michał Hynas i Mateusz Halak oraz kierownik Działu Zbiorów Specjalnych, Monika Sobczak-Waliś. Premierowo kolejne odcinki będą prezentowane codziennie od 12 do 20 września 2020 roku o godzinie 12.00 na kanale YouTube i profilu Facebook Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu. Później cała seria zostanie umieszczona na stronie internetowej MBP.

Premiera pierwszego odcinka w najbliższą sobotę, 12 września, o godzinie 12.00 na kanale YT i profilu MBP w Kaliszu.