Rozwinięcie skrótu DIY przetłumaczone na język polski brzmi: "zrób to sam". Dawniej hasło było bardzo popularne. W czasach utrudnionej dostępności do wielu przedmiotów, umiejętności rękodzielnicze i związane z majsterkowaniem były wyjątkowo cenione. Wraz z poprawą sytuacji gospodarczej, na sklepowych półkach zaczęło pojawiać się coraz więcej rzeczy. Wyparły one te wykonywane samodzielnie. Dziś, kiedy prawie każdy posiada możliwość zaopatrzenia się w fabryczne produkty, kreatywne rozwiązania znów zyskują popularność. Jakie elementy wyposażenia warto przygotować własnoręcznie?

Co można zrobić samodzielnie?

Kategoria DIY obejmuje tworzenie różnych przedmiotów, zarówno elementów wyposażenia, jak i ciekawych dekoracji. W internecie odnaleźć można wiele pomysłów na samodzielne wykonanie mebli lub udoskonalenie posiadanych. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rękodziełem i uważają tego rodzaju zadania za zbyt trudne, mogą zdecydować się na samodzielne stworzenie dekoracji - materiałów jest naprawdę bardzo wiele, takich jak wstążki, cekiny, balony czy kule styropianowe. Jednymi z najmodniejszych aktualnie pomysłów jest tworzenie doniczek na rośliny. Popularnym sposobem jest malowanie prostych doniczek glinianych. Można ozdobić je dowolnymi wzorami lub wizerunkami postaci całej rodziny. Wiele osób tworzy również doniczki z innych przedmiotów. Dzięki temu możliwe jest ponowne wykorzystanie starych lub zużytych naczyń i pojemników.

Przedmioty DIY w aranżacji wnętrz - dlaczego warto

Ilość różnorodnych projektów ograniczona jest jedynie wyobraźnią twórcy. Najczęściej pojawiające się pomysły dotyczą ciekawych wazonów, ozdób roślinnych, ramek na zdjęcia lub ram luster wykonanych z przedmiotów codziennego użytku. Wiele osób wykorzystuje też umiejętności związane z szyciem przygotowując ozdobne poszewki na poduszki i tworząc z materiałów i wypełniaczy praktyczne oraz estetyczne przedmioty. W tej kategorii znaleźć można między innymi podpórki pod nadgarstki używane podczas pracy przy komputerze oraz osłony przeciwko przeciągom.

Dlaczego warto postawić na DIY?

W czasach masowej produkcji, wnętrza mieszkań zdominowały powtarzalne przedmioty, które spotkać można na każdym kroku. Coraz więcej osób pragnie więc posiadać coś oryginalnego i niepowtarzalnego. Wybierając projekt i sposób wykonania, ma się pełen wpływ na ostateczny wygląd przedmiotu. Dzięki temu, wnętrza wyposażone w rękodzielnicze dekoracje posiadają niepowtarzalny charakter i odzwierciedlają upodobania mieszkańców. Ważną zaletą posiadania własnoręcznie wykonanych dodatków, jest ich wpływ na samopoczucie. Stworzenie czegoś samodzielnie wiąże się z odczuwaniem satysfakcji. Późniejsze korzystanie z takich rzeczy to gwarancja dobrego nastroju.

Mówiąc o zaletach DIY nie można zapomnieć o aspektach ekonomicznych i ekologicznych. Własnoręcznie wykonane dekoracje są przede wszystkim o wiele tańsze od tych fabrycznych. Ponadto, odnowienie starych mebli lub ponowne wykorzystanie zużytych elementów wyposażenia pozwala ograniczyć ilość produkowanych śmieci. Warto pamiętać, że prace rękodzielnicze to przede wszystkim świetne ćwiczenia kreatywności i doskonała zabawa.