Kultura jedzenia w Japonii ściśle wiąże się ze zdrowym i zbilansowanym żywieniem. Dieta mieszkańców tego kraju opiera się na trzech głównych zasadach: niskiej kaloryczności i zawartości tłuszczu, małych porcjach i wysoko wartościowych produktach, takich jak ryż, ryby czy owoce morza. Poza zdrowotnymi walorami tej diety równie istotnym elementem jest staranne przygotowanie i estetyczny wygląd posiłków. Jednym z najpopularniejszych na całym świecie dań, wywodzących się z Japonii jest doskonale wszystkim znane - sushi.

Sushi, czyli ryba w ryżu

To określenie, które najłatwiej i najlepiej obrazuje, czym właściwie jest sushi. Tradycyjna rolka składa się z pięciu podstawowych składników: ryżu, alg morskich, ryb lub owoców morza, wasabi oraz imbiru.

Ryż pełni rolę wypełniacza, który otacza wnętrze rolki i nadaje jej estetyczny, okrągły kształt. Do sushi najczęściej wykorzystuje się klasyczny ryż japoński o nietypowych, okrągłych ziarnach. Dzięki odpowiedniej technice gotowania zyskuje silne właściwości klejące, dzięki czemu zapobiega rozpadaniu się rolki na małe kawałki i ułatwia spożywanie.

W zależności od rodzaju sushi najczęściej cała rolka zawijana jest w prażone algi morskie o ciemnozielonym kolorze. Odpowiednio przygotowane wodorosty wyglądem przypominają kartkę papieru. Algi słyną ze swoich bogatych właściwości odżywczych, zawierają wiele cennych witamin i minerałów, np.: jod czy żelazo.

Kuchnia japońska, czyli sekret długiego życia

We wnętrzu sushi najczęściej można znaleźć ryby i owoce morza, niemniej jednak w Japonii równie popularne są również opcje wegetariańskie, a nawet wegańskie. Składają się one wówczas z awokado, marynowanej rzodkiewki czy tykwy bambusa. Najchętniej wybieranym rybami do produkcji sushi jest węgorz i łosoś, jeśli chodzi zaś o owoce morza, najpopularniejszym wyborem są krewetki i krab.

Jako dodatek, do sushi podawane jest wasabi, czyli japoński chrzan. Jego wyjątkowa ostrość nadaje potrawie specyficzny smak i aromat. Marynowany imbir natomiast ma za zadanie neutralizować intensywne smaki sushi oraz ostrość zielonego chrzanu.

Jedna potrawa, kilka możliwości

Sushi wykonuje się na kilka sposobów. Jednym z nich są wspominane wcześniej - rolki, czyli tzw. maki. Rolki można z kolei podzielić w zależności od ich składu i wielkości na trzy inne rodzaje: hosomaki, futomaki oraz uramaki. Hosomaki to nazwa najmniejszej rolki składającej się z dwóch składników w postaci ryb, warzyw czy owoców morza, otoczonej ryżem i algami. Z kolei futomaki, z japońskiego oznaczające gruby, tłusty to duża rolka, w której znajduje się dowolna ilość składników, zazwyczaj powyżej czterech. Podobnie jak hosomaki otaczana jest ryżem i zawijana w algi. Uramaki to inaczej tzw. rolki kalifornijskie, które w przeciwieństwie do pozostałych rodzajów nie są owijane algami, lecz są nimi nadziewane. Na stronie https://goldsushi.pl/ możemy zobaczyć wiele ciekawych propozycji zestawów sushi.

Według opinii wielu ekspertów to właśnie specyficzna dieta Japończyków, oparta w głównej mierze na niskotłuszczowych daniach rybnych jest sekretem ich długiej żywotności. Ze względu na to, kuchnia japońska jest uznawana za jedną z najzdrowszych na świecie. Jako jedna z trzech kuchni na całym świecie została doceniona i wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.