Co grozi pracownikom za picie alkoholu w miejscu pracy?

Przyczyną wielu wypadków jest spożywanie alkoholu w miejscu pracy. Jednak są sytuacje, że pracownicy pojawiają się w pracy po spożyciu alkoholu. Jakie pracodawca może wobec nich wyciągnąć konsekwencje i czy ma prawo przebadać ich alkomatem? Na te pytania odpowiemy.

Jaki alkomat powinien znajdować się na wyposażeniu firmy?

Warto pamiętać, aby na alkomatach nie oszczędzać, jednak dobrej jakości urządzenie można kupić nawet za 300 zł. Jeżeli zamierzacie stosować alkomaty sporadycznie, możecie wybrać nawet tańsze modele oparte na technologii półprzewodnikowej, jednak na dokładność wyników wpływa wtedy wiele czynników, także zjedzone posiłki, które mogą zawyżać wynik. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się alkomaty z sensorem elektrochemicznym albo spektrofotometryczne, które oferuje specjalistyczny sklep z alkomatami. Wyspecjalizowane modele oferuje alkopatrol.pl, który możemy polecić. Wyróżniają się one wysoką jakością, korzystną ceną i dokładnością pomiaru. Bez wątpienia taka inwestycja jest też inwestycją w prestiż firmy, gdyż pijani pracownicy źle wpływają na jej wizerunek, a jeśli przydarzy się wypadek firma może znacząco stracić zaufanie.

Co grozi pracownikom za spożywanie alkoholu w miejscu pracy?

Oczywiście wydaje się, że jedyną słuszną konsekwencją spożywania alkoholu w miejscu pracy jest zwolnienie takiego pracownika. Jednak wielu pracodawców wykazuje się w tym przypadku dużą pobłażliwością i zamiast tzw. dyscyplinarki stosuje upomnienie czy naganę. Dzięki temu pracownik może zachować stanowisko pracy, ale taka sytuacja powinna być tylko jednorazowa. Dlatego też w każdym zakładzie pracy niezależnie od ilości zatrudnionych pracowników, na wyposażeniu powinien znajdować się alkomat. Dzięki temu w razie podejrzeń można zalecić kontrolę.

Czy pracodawca może zmusić pracownika do kontroli alkomatem?

Wbrew logicznym przesłankom niestety pracodawca nie ma takich uprawnień. Może jedynie zalecić i poprosić pracownika o zgodę na przeprowadzenie badania. Niemniej odmowa jest niejako przyznaniem się do winy. Jeżeli pracownik nie jest w stanie z powodu upojenia alkoholowego wydać zgody, bądź odmawia badania, to pracodawca może wezwać policję. Pracownik, z którym nie ma kontaktu zostaje przewieziony na izbę wytrzeźwień i tam dokonywany jest pomiar alkomatem. Z kolei pracownik, z którym jest kontakt także musi wyrazić zgodę na badanie alkomatem przez policję, a jeśli jej nie wyrazi, zostaje skierowany na badanie na obecność alkoholu we krwi.