UM Kalisz: Koncert i upamiętnienie Karola Malaperta

2 min czytania

Filharmonia Kaliska i Miasto Kalisz zapraszają 10 sierpnia o godz. 19 do kościoła pw. Świętych Wojciecha i Stanisława w Kaliszu (garnizonowego) na koncert specjalny i odsłonięcie tablicy upamiętniającej pierwsze obserwatorium astronomiczne w Kaliszu.

Tytuł projektu Conventus Quatuor wywodzi się z łaciny i oznacza Spotkanie Czterech”. W tym przypadku jest to spotkanie 4 krajów, 4 autorów i 4 zespołów. Uczestnikami projektu są zespoły z krajów wyszehradzkich, które specjalizują się w interpretacji muzyki dawnej: Arte dei Suonatori (Polska), Solamente Naturali (Słowacja), Kulturní Morava (Czechy), Sonatores Pannoniae (Węgry). Inicjatorem Spotkania Czterech” jest stowarzyszenie Kulturní Morava, które współpracuje z muzykami specjalizującymi się w historycznym wykonawstwie muzyki dawnej.

W epoce klasycyzmu, w krajach należących dzisiaj do Grupy Wyszehradzkiej, działało wielu znakomitych kompozytorów, którzy mimo sławy, jaką cieszyli się za życia, po śmierci zostali szybko zapomniani. ‒ Celem projektu jest przedstawienie 4 kompozytorów, z których każdy zajmuje ważne miejsce w muzycznej historii swojego kraju, ale poza granicami ojczyzny niemalże nie ma okazji posłuchać ich kompozycji. Są to: Anton Zimmermann (Słowacja), Antonin Rejcha (Czechy), Franciszek Lessel (Polska) i Alajos Czibulka (Węgry) mówi Ewa Golińska, polski koordynator projektu.

Tak jak i dzisiaj, także w okresie późnego klasycyzmu, w Europie Środkowej, przeplatały się kultury narodowe. Muzycy mieli ze sobą kontakt w dworskich zespołach, soliści zwiedzali wszystkie zakątki monarchii habsburskiej, a organizatorzy koncertów obserwowali najnowsze trendy w głównych ośrodkach muzycznych, zwłaszcza w Wiedniu i Paryżu. Nic więc dziwnego, że kompozytorzy albo znali się bezpośrednio, albo inspirowali się muzycznie dodaje Ewa Golińska.

Arte dei Suonatori (PL)
Solamente Naturali (SK)
Kulturní Morava (CZ)
Sonatores Pannoniae (HU)
Katarzyna Drogosz ˗ fortepian
Libor Mašek ˗ wiolonczela
Veronika Manová ˗ kierownictwo artystyczne

Anton Zimmermann ˗ Uwertura i fragmenty dramatu Andromeda i Perseusz
Antonín Rejcha ˗ Wariacje na tematy Dittersdorfa na wiolonczelę i orkiestrę
Alajos Czibulka ˗ Symfonia D-dur III, Rondo
Franciszek Lessel ˗ Koncert fortepianowy C-dur op. 14

Koncert odbędzie się w ramach 14 Festiwalu Muzycznego Południowej Wielkopolski.

Pamięć wiecznie żywa

Po zakończeniu Spotkania czterech” nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej pierwsze obserwatorium astronomiczne w Kaliszu. Widnieje na niej informacja: W wieży tego kościoła, w roku 1613, powstało obserwatorium astronomiczne. Prowadzone były tutaj pierwsze w Polsce obserwacje za pomocą lunety. Flamandzki Jezuita Karol Malapert wraz ze swoimi uczniami badali plamy słoneczne przy pomocy autorskiego wynalazku: popularnego do dziś na całym świecie montażu paralaktycznego lunet”. Tablica o wymiarach 60 x 100 cm wykonana została z brązu krzemowego BK331 przez artystę plastyka Michała Batkiewicza.

Urząd Miasta Kalisza, kalisz.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/koncert-i-upamietnienie-karola-malaperta-,40958

Autor: krystian