Logistyk – opis zawodu

Logistyk w swojej pracy odpowiada za planowanie, organizację i kontrolę działań i podejmowanych prac w przedsiębiorstwie. Tyczy się to głównie zakładów produkcyjnych i handlowych. To całościowe dbanie o organizację prac, przepływ surowców, materiałów oraz odpowiednie ich magazynowanie, dystrybuowanie i pożytkowanie. Logistyk zajmuje się nie tylko wykorzystywaniem zasobów oraz umiejętności pracowników, ale też planowaniem transportu, zawierania umów handlowych, dopilnowywania stałego dopływu dostaw oraz rozwożenia towarów. Oprócz tego dba o prawidłowe i terminowe sporządzanie dokumentacji, kontroluje jej obieg i katalogowanie czy archiwizację. Logistyk może opracować cały plan organizacyjny dla przedsiębiorstwa albo optymalizować i usprawniać już istniejące rozwiązania. Równie jako zatrudniony przez daną firmę specjalista ds. logistyki lub jako usługodawca pracujący w firmie logistycznej.

Szerszy opis zawodu logistyka jest dostępny na blogu https://www.zawody.pl/praca-logistyka/.

Logistyk – wymagania zawodowe

Tego typu praca wymaga odpowiedniego przygotowania merytorycznego. Dość dobre podstawy daje już szkoła średnia – technikum w zawodach logistyk, ekonomista lub specjalista ds. transportu. Wiedzę na temat sposobów optymalizacji prac i procesów pogłębiają studia wyższe na podobnych kierunkach. W pracy wykorzystywane są pakiety biurowe, oprogramowanie SAP, bazy danych i inne systemy informatyczne mające na celu optymalizacje logistyki przedsiębiorstwa. Bardzo wskazane są cechy własne – dyspozycyjność, zaangażowanie, umiejętność planowania, myślenia analitycznego i strategicznego. To praca dla osób o specyficznym sposobie myślenia, w którym osoba dostrzega koincydencje i zależności na pierwszy rzut oka niezauważalne. Oraz potrafi poczynić z nich pożytek. Z pewnością przyda się odporność na stres i umiejętność pracy w grupie.

Więcej o tym jak zostać logistykiem przeczytasz na portalu https://www.zawody.pl/jak-zostac-logistykiem/.

Logistyk – warunki pracy

Najczęściej logistyk pracuje w warunkach biurowych lub w obrębie firmy, której logistyką się zajmuje. Może być to jej centrala, obiekt magazynowy lub regionalna filia. Praca znacznie bardziej wyczerpująca jest dla umysłu niż dla ciała – wymaga ciągłego napięcia, monitorowania i doglądania. Z bardzo dużym natężeniem kontaktów międzyludzkich, spięć, wydawaniem lub realizacją poleceń. Istnieje w zawodzie logistyka możliwość rozwoju poprzez poszerzanie kompetencji certyfikowanymi kursami i konferencjami. To plus zyskiwanie doświadczenia skutkować może awansem na stanowisko np. menedżera ds. logistyki w firmie.

Logistyk – zatrudnienie i zarobki

Zatrudnienie w tym zawodzie można znaleźć w firmach usługowych, handlowych, przemysłowych i transportowych. Podobnie jak w przedsiębiorstwach zajmujących się logistyką dla swoich klientów. Zarobki logistyka wahają się w okolicach 3000 – 8000 zł brutto.