W Filii nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka, 17 listopada, odbyła się premiera spektaklu zatytułowanego „Fortepianu ze strychu”, utrzymanego w poetyce teatrzyku kamishibai. Jest to efekt projektu zrealizowanego przez Stowarzyszenie Stacja Inspiracja przy współpracy m.in. kaliskiego środowiska artystów i bibliotekarzy.

Spotkanie w filii przy ul. Serbinowskiej 1 a odbyło się w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Stacja Inspiracja zadania publicznego pt. „Fortepian ze strychu ˗ przeczytaj i/lub posłuchaj”, dofinansowanego przez Urząd Miasta Kalisza oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Polegało ono na promocji muzycznego dziedzictwa materialnego Kalisza poprzez wydanie autorskiej bajki Łukasza Bernady pt. „Fortepian ze strychu” w formie książki oraz audiobooka, a także przygotowanie teatrzyku kamishibai z oryginalnymi ilustracjami. Wykonała je Izabela Symanowicz, malarka i rysowniczka, nauczycielka w Liceum Plastycznym w Kaliszu. W premierze wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Kaliszu.

„Przekonani o tym, że bajka buduje więź z kulturą oraz sprzyja uczestnictwu dzieci w poznawaniu wspólnego dziedzictwa, dołączyliśmy swoimi działaniami do obchodów Roku Rodziny Fibigerów. Fortepian, który jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta Kalisza, uczyniliśmy bohaterem publikacji, wpisującej się w nurt literatury regionalnej dla dzieci” ˗ powiedziała Ewa Mąkowska, prezes Stowarzyszenia Stacja Inspiracja.

Jak podkreślił Robert Kuciński, dyrektor MBP w Kaliszu, jest to kolejny projekt biblioteki, realizowany w ramach Roku Rodziny Fibigerów, po premierze książki Elwiry Fibiger oraz aplikacji mobilnej Śladami Fibigerów. Z tym że obydwa wymienione wydarzenia były adresowane do młodzieży i dorosłych, a „Fortepian ze strychu” jest dedykowany najmłodszym odbiorcom. „Pani Ewa Mąkowska pięknie to wszystko wymyśliła i przygotowała, a bibliotekarzom przypadła miła rola zorganizowania premierowej prezentacji. Malwina Nowacka i Joanna Piotrowska z Filii nr 9 to nie tylko znakomite bibliotekarki, ale także aktorki, lektorki, inscenizatorki, więc spotkanie z nową odsłoną w ramach teatrzyku kamishibai było więcej niż udane” – podsumował.

„Fortepian ze strychu” już niebawem będzie można wypożyczyć we wszystkich filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka. Szkoły, które chciałyby obejrzeć najnowszy spektakl teatrzyku kamishibai mogą zgłaszać się do Filii nr 9.