Filharmonia Kaliska zaprasza 26 listopada 2021 roku o godz. 19.30 na koncert „Akordeon w Filharmonii” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod batutą Bartosza Żurakowskiego. W roli solisty wystąpi Klaudiusz Baran, znakomity akordeonista.

W programie:

Giacomo Puccini - Preludio sinfonico
Mikołaj Majkusiak - Chamber Concerto na akordeon i orkiestrę smyczkową
Antonín Dvořák - VII Symfonia d-moll op. 70

Klaudiusz Baran jest artystą wszechstronnym. Jego dokonania zmieniły w Polsce postrzeganie akordeonu. W 2003 roku jako pierwszy akordeonista otrzymał nagrodę Fryderyka w kategorii Album Roku - Muzyka Kameralna, za płytę „Astor Piazzolla - Tango” nagraną dla wytwórni Sony Classical, a w 2020 roku odebrał kolejne dwie statuetki w kategoriach: Album Roku - Muzyka Symfoniczna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej, za płytę „100 na 100. Muzyczne Dekady Wolności”.

Bartosz Żurakowski ukończył dyrygenturę na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i pedagogikę muzyczną na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, a także studia menedżerskie na Uniwersytecie Warszawskim, zaś na Rotterdam School of Management Erasmus University i w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów w 2011 roku uzyskał tytuł Master of Busisness Administration (MBA). Koncertował w prestiżowej Carnegie Hall w Nowym Jorku (USA), Palacio de Bellas Artes w Mexico City (Meksyk), Gran Teatro National w Limie (Peru), Sali Sao Paolo w Sao Paolo (Brazylia), Royal Concert Hall w Glasgow (Szkocja). Regularnie koncertuje w Ameryce Północnej i Południowej, USA, Brazylii, Peru, Argentynie i Meksyku, a także we Francji, Włoszech, Czechach, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Rosji, na Ukrainie, na Węgrzech, w Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Bułgarii, Macedonii, Albanii, w renomowanych salach krajów europejskich i azjatyckich.