Przy ul. Nowy Świat 13 uruchomiono Centrum Integracji Cudzoziemców, które skupia różnorodne usługi społeczne w ramach wsparcia migrantek i migrantów w Wielkopolsce. W otwarciu placówki uczestniczyli m.in. Tadeusz Skarżyński, przewodniczący Rady Miasta Kalisza oraz wiceprezydent Mateusz Podsadny.

Kaliskie Centrum Integracji Cudzoziemców to jedna z pięciu placówek, które zostały utworzone przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu w ramach projektu „Budowanie struktur dla integracji cudzoziemców w Polsce. II etap - pilotaż centrów integracji cudzoziemców”, współfinansowanego ze środków Funduszu Azylu, Migracji i Integracji.

Liderem projektu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, a partnerami Województwo Wielkopolskie wraz z Województwem Opolskim.

- Dzisiaj otwieramy pierwsze z pięciu centrów, w Wielkopolsce. To program pilotażowy. Chodziło nam o to, by stworzyć przyjazne miejsca, gdzie wszyscy cudzoziemcy przybywający do Wielkopolski znajdą wsparcie. Mamy świadomość, że w pierwszej kolejności pomoc będzie potrzebna mieszkańcom Ukrainy, którzy uciekają ze stref wojennych. Jesteśmy przygotowani do tego, żeby wspierać wszystkich tych, którzy przyjechali, szeroką ofertą językową, kulturalną, pomagać w zakresie edukacji – powiedziała Paulina Stochniałek, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

O informacyjnej roli nowo utworzonej instytucji mówiła Aneta Niestrawska, I Wicewojewoda Wielkopolski:
- Zapewne obok przedsięwzięć, które centrum miało realizować, w tym trudnym czasie będzie podejmować dodatkowe zadania, będzie pierwszym punktem informacji dla cudzoziemców, którzy przybywają tutaj w tym szczególnym czasie. Punkt informacyjny mieści się również w Poznaniu, na terenie dworca PKP. W pobliżu znajduje się punkt recepcyjny, gdzie cudzoziemcy otrzymują pierwszą pomoc, nocleg, posiłek. Najważniejsze jest to, że działamy wspólnie, w jedności, razem i te wszystkie osoby są zaopiekowane.

- Utworzenie Centrum Integracji Cudzoziemców to słuszna idea. Musimy pomagać uchodźcom. Na ten moment w Kaliszu już zakwaterowano ponad 260 osób. Pomagamy i będziemy pomagać i uważam, że dobro należy pokazywać – powiedział Mateusz Podsadny, wiceprezydent Kalisza.

W oficjalnym otwarciu uczestniczyli m.in. reprezentanci Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Zarządu i Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych oraz instytucji współpracujących z placówką.

Centrum Integracji Cudzoziemców w Kaliszu mieści się przy ulicy Nowy Świat 13. W swojej ofercie ma m.in. kursy języka polskiego, kursy adaptacyjne, wsparcie prawne i psychologiczne, działania integracyjne i międzykulturowe. Zamierza ściśle współpracować ze społecznością lokalną.

Z placówką można skontaktować się od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30 osobiście, telefonicznie pod numerem 887 069 112 i mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Podobne centra zostaną uruchomione w najbliższych dniach także w Poznaniu, Lesznie, Koninie oraz Pile.