Co zrobić z gruzem i odpadami poremontowymi?

Zgodnie z prawem wyrzucanie wszystkich rodzajów śmieci do jednego kosza komunalnego jest niedozwolone – co zatem zrobić z gruzem i odpadami powstałymi po remoncie? Śmieci budowlane wymagają innej drogi utylizacji, a wybrane z nich, np. gruz budowlany, w większej części nadają się do recyklingu. Jak i gdzie wyrzucać śmieci poremontowe bez konsekwencji prawnych i w zgodzie ze środowiskiem naturalnym?

Czy można wyrzucać odpady poremontowe do śmietników komunalnych?

Właściwa gospodarka odpadami ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i życia ludzi, a także całego ekosystemu, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad prawidłowego wywozu śmieci. Odpady poremontowe i gruz budowlany ze względu na swoje właściwości, a często także duże gabaryty, nie mogą trafić do kosza razem ze śmieciami komunalnymi. Takie zasady zapobiegają uszkodzeniom samochodów transportowych oraz maszyn w sortowniach i pozwalają przeprowadzić właściwy proces utylizacji. W dodatku nawet do 90% gruzu budowlanego można poddać recyklingowi przy zachowaniu odpowiedniego sposobu składowania.

Jednym ze sposobów pozbycia się odpadów poremontowych jest dostarczenie ich do gminnych punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (tzw. PSZOK-ów). Niestety takie miejsca dysponują ograniczeniami dotyczącymi ilości dostarczanych śmieci i nie oferują transportu, o który trzeba zadbać we własnym zakresie. Wygodniejszą opcją jest skorzystanie z ofert profesjonalnych firm, które specjalizują się wywozie odpadów „trudnych” i dysponują zezwoleniami potwierdzającymi legalny charakter działalności.

Wynajem kontenera na gruz budowlany i odpady poremontowe

Firmy zajmujące się wywozem odpadów poremontowych oraz gruzu budowlanego udostępniają specjalne kontenery dedykowane składowaniu różnego rodzaju śmieci. Na Dolnym Śląsku i terenie okolicznych miast położonych w sąsiednich województwach działa firma Eko-Logis, która oferuje wynajmem kontenerów o pojemności od 2,5 m³ do aż 36 m³. Dzięki szerokiemu obszarowi świadczonych usług wywóz gruzu w Ostrowie Wielkopolskim staje się łatwy i zgodny z prawem. Działalność nie ogranicza się tylko do jednego miasta w województwie wielkopolskim, a kontenery w Kaliszu, Krotoszynie, Kępnie czy Namysłowie mogą zostać dostarczone w ciągu jednego dnia.

Eko-Logis obsługuje klientów indywidualnych i nawiązuje współpracę z firmami branży budowlanej, produkcyjnej, a także ze wspólnotami oraz spółdzielniami mieszkaniowymi. Rozmiar i rodzaj wynajmowanego kontenera można dopasować do wielkości remontu i potrzeb. Przy niewielkim nakładzie pracy odpowiednim wyborem jest kontener o pojemności nieprzekraczającej 10 m³. W ofercie dostępne są kontenery przeznaczone do składowania wybranego rodzaju opadów:

  • zmieszanego gruzu budowlanego,
  • czystego gruzu budowlanego,
  • odpadów poremontowych opakowaniowych,
  • papy,
  • odpadów gabarytowych (stare meble i ich części, urządzenia bez elektroniki).

Kontener na odpady budowlane zmieszane to najwygodniejsza opcja przy pracach gromadzących różnego rodzaju śmieci po remoncie, budowie lub rozbiórce. We wspólnej przestrzeni można umieścić materiały izolacyjne, szkło i szyby, złom, drewno, tworzywa sztuczne i płyty G-K.

Nielegalny wywóz odpadów – kary

Wyrzucanie odpadów budowlanych do śmietników komunalnych może skutkować nałożeniem kary pieniężnej przez spółdzielnię mieszkaniową, a pozostawienie w niewyznaczonych do tego miejscu – mandatem do 5000 złotych (lub więcej). Jeśli nielegalnie wyrzucane odpady są niebezpieczne dla środowiska, w tym życia i zdrowia ludzi, w skrajnych przypadkach czyn może zakończyć się karą pozbawienia wolności.