Książki poznane i pokochane w dzieciństwie zostają z nami na całe życie. A z tych książek często najlepiej pamiętamy obrazki. Na to, jak ważny jest ich walor estetyczny i artystyczny w kształtowaniu wyobraźni i wrażliwości dziecka, zwracamy uwagę najnowszą wystawą w Filii nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, mieszczącej się przy ul. Serbinowskiej 1 A.

Wystawa prezentuje klasykę polskiej ilustracji dziecięcej w całkiem nowej odsłonie i to, na co warto zwrócić uwagę w ilustracji współczesnej. Eksponujemy prace najciekawszych – naszym zdaniem - polskich ilustratorów. Wśród twórców są dwie kaliszanki: należąca do Polskiej Szkoły Ilustracji Hanna Czajkowska – córka kaliskiego lekarza rentgenologa, absolwentka Gimnazjum Anny Jagiellonki oraz przedstawicielka artystów młodego pokolenia – urodzona w Kaliszu, a mieszkająca i pracująca w Poznaniu Aleksandra Woldańska-Płocińska.
Akcentujemy istnienie ilustracji jako pola do rozwijania wyobrażeń o tekście i jego plastyczne dopełnienie, jak również coraz większą popularność książek obrazkowych, zostawiających opowieść „w rękach”, a raczej w wyobraźni oglądającego. Proces czytania obrazka daje możliwość powstania tylu fabuł, ilu czytelników i odkrytych w ilustracji tajemnic.

Zapraszamy do Filii nr 9 od 31 maja 2022.