Festiwal SCHOLA CANTORUM w letniej, a nie w zimowej odsłonie.

To prawda, choć tradycyjnie, jak przez ponad czterdzieści lat, Kalisz powinien rozbrzmiewać muzyką dawną zimą, gdy do najstarszego miasta w Polsce przybywały kolorowe zespoły dziecięce i młodzieżowe, by w zmaganiach konkursowych ubiegać się o Złote, Srebrne i Brązowe Harfy EOLA, o Bursztynową Harfę, a także o GRAND PRIX Festiwalu.

Pandemia sprawiła, że w 2021 roku Festiwal odbył się w formule online, a sezon zimowy 2022 roku też nie sprzyjał zespołom w ich przygotowaniach, stąd decyzja o zmianie terminu.

Muzyka dawna powinna być udziałem każdego, choć myśli się często inaczej. To jest nasza historia, to są nasze korzenie - polskie i europejskie. Dziś młodzi ludzie, tworzący zespoły muzyki dawnej, stawiają swego rodzaju odpór stereotypom, funkcjonującym w społeczeństwie na temat zainteresowań współczesnej młodzieży - z jednej strony najnowocześniejsze technologie i komunikatory, z drugiej dźwięki i barwy średniowiecza, renesansu, baroku. Dlatego właśnie Festiwal SCHOLA CANTORUM jest swego rodzaju fenomenem naszych czasów, któremu Kalisz szeroko swe podwoje każdego roku otwiera i trębaczowi na murach starych czuwać nakazuje.

Festiwal SCHOLA CANTORUM zmienił zasięg i swoją nazwę, przyjmując imię długoletniego dyrektora artystycznego, Tadeusza Krokosa. To właśnie Tadeusz Krokos był jednym z tych, którzy w 1977 roku powiedzieli TAK muzyce dawnej w Kaliszu. Od tego roku zespoły mogą też ubiegać się o Tytuł Ambasadora Festiwalu, a Rada Artystyczna ma uprawnienia do przyznania Nagrody Specjalnej im. Tadeusza Krokosa wyróżnionemu instruktorowi.

Tak więc 25 czerwca rozpoczyna się 44. SCHOLA CANTORUM - Międzynarodowy Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej im. Tadeusza Krokosa i potrwa do 30 czerwca, wpisując się w ten sposób w obchody Święta Miasta Kalisza.