Praca w branży IT w Łodzi – czy warto?

Łódzki sektor IT ulega progresji. Jest to dobra informacja dla osób poszukujących stanowisk tam, gdzie rynek pracy rozwija się dynamicznie. Co ma do zaoferowania trzecie co do wielkości miasto w Polsce? Przede wszystkim dobre warunki pracy, atrakcyjne wynagrodzenia (jedne z wyższych w całym kraju) i możliwość rozwoju kariery. Przed rozpoczęciem poszukiwań, warto jednak dowiedzieć się jeszcze więcej.

Jak wygląda rynek pracy w Łodzi?

Aglomeracja łódzka należy do jednych z najbardziej rozwiniętych obszarów gospodarczych usytuowanych w środkowej Polsce. Może pochwalić się wyjątkowo niską stopą bezrobocia – jedną z najniższych w całym państwie (5,8% w lutym 2022 roku). To znaczy też, że firmy tam operujące mają wiele stanowisk do obsadzenia – co dotyczy również sektora IT. Programista poszukujący zatrudnienia powinien postawić więc Łódź w centrum swojego zainteresowania.

Dzięki swojej powierzchni – Łódź zaliczana jest do jednych największych miejscowości w Polsce. To właśnie w dużych miastach i aglomeracjach miejskich swoje siedziby mają średnie i duże przedsiębiorstwa. Należy zwrócić uwagę na fakt, że zdecydowana większość z nich działa na skalę międzynarodową, co przekłada się na możliwość przyszłego, potencjalnego rozwoju w zawodzie.

Łódzki rynek pracy IT cechuje równowaga między podażą a popytem na pracowników, która rzadko ulega wahaniom. Jest to czynnik gwarantujący stabilność zawodową. Powszechnie wiadomo, że warto zmieniać co jakiś czas miejsce zatrudnienia, celem stawiania czoła nowym wyzwaniom – ale trzeba również zachować odpowiedni umiar. Łódź zdaje się idealnym i bezpiecznym miejscem, aby zostać na dłużej.

Oferty pracy IT w Łodzi – jaki serwis wybrać?

Poszukiwania ofert pracy IT w Łodzi na No Fluff Jobs są często tymi najbardziej owocnymi i polecanymi przez innych informatyków. Portal ten pozwala sprawdzić widełki zarobków, które widnieją tuż przy tytule ogłoszeń – nie trzeba w nie wchodzić, co optymalizuje czas spędzony przy poszukiwaniach nowego miejsca zatrudnienia. Istnieją również inne portale, które warto odwiedzić, aby znaleźć przyszłe stanowisko.

Obecnie to właśnie w internecie najłatwiej i najszybciej znaleźć można aktualne oferty pracy w Łodzi. Firmy IT chętnie korzystają ze stron WWW, bo ich przedstawiciele wiedzą, że to najprostszy sposób na dotarcie do dużej liczby interesantów. Oczywiście, nie jest to jedyny sposób – pracodawcy potrafią korzystać też z bardziej tradycyjnych metod, np. poprzez uczestniczenie w targach pracy. Warto również podpytywać znajomych – obecnych i przyszłych informatyków – co dzieje się w branży i które przedsiębiorstwa potrzebują nowych pracowników.

Jakie są warunki pracy IT w Łodzi?

Coraz więcej firm z Łodzi oferuje możliwość pracy zdalnej, co przekłada się na wskaźnik zadowolenia pracowników IT. Home office jest wygodnym rozwiązaniem, niewymuszającym kupna/wynajmu mieszkania dla osób prowadzących życie prywatne poza miejscem zatrudnienia. Nie jest to jedyne udogodnienie, na które mogą liczyć przyjęci kandydaci – pracodawcy oferują również:

  • możliwość uczestniczenia w dodatkowych szkoleniach;
  • dofinansowania świąteczne;
  • karty benefitowe;
  • ubezpieczenie na życie;
  • premie uznaniowe.

Według badań społecznych przeprowadzonych w 2020 roku – średnie zarobki informatyków zatrudnionych przez firmy znajdujące się w Łodzi wynosiły 8000 złotych netto. Od tamtego czasu płace wzrosły, a najbardziej zdolne osoby są w stanie zarobić 20000 złotych brutto miesięcznie. Najwyższych stawek spodziewać mogą się osoby ubiegające się o stanowisko seniorskie, znające i specjalizujące się w technologiach takich jak Python, C++, Java, czy CSS. Najnowsze oferty, które ostatnio cieszą się popularnością społeczności IT to te, które oferują współpracę w ramach kontraktu B2B – interesanci zarabiający w taki sposób mogą pochwalić się największymi dochodami. Juniorzy zarabiają średnio około 4000 złotych netto miesięcznie.