W najbliższy piątek, w sali koncertowej Filharmonii Kaliskiej odbędzie się koncert pt. Wiolonczelowy Czar. W jego programie znajdą się utwory Wojciecha Kilara, Roberta Schumanna oraz Ludwiga van Beethovena. W roli solisty wystąpi wiolonczelista kaliskiej Orkiestry Bartłomiej Fromm. Symfoników poprowadzi Paweł Kos-Nowicki.

Bartłomiej Fromm
Urodził się w 1993 roku w Bydgoszczy w rodzinie o długich tradycjach muzycznych. Edukację artystyczną rozpoczął w wieku 5 lat, pobierając lekcje wiolonczeli u koncertmistrza Filharmonii Pomorskiej. W tym czasie zaczął występować przed publicznością, a w 15. roku życia miał już swoich pierwszych uczniów. Studia ukończył w Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie jednego z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów Marcina Zdunika. Studiował również w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie został nagrodzony stypendium dla wyróżniających się studentów. Pobierał lekcje w ramach kursów mistrzowskich i letnich festiwali u Arto Norasa, Markusa Möllenbecka, Kazimierza Michalika, Tomasza Strahla i Bartosza Koziaka. Jeszcze w trakcie studiów prowadził klasę wiolonczeli w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie. Koncertował w Polsce, Czechach, Niemczech, Francji i Hiszpanii. Pomimo młodego wieku, może pochwalić się rozległym repertuarem, zawierającym m.in. 11 koncertów wiolonczelowych. Do najnowszych osiągnięć́ artysty należy otrzymane w 2021 roku wyróżnienie na Primuz International Strings Competition w Łodzi oraz wyróżnienie na Bach Solo Competition w Poznaniu. Obecnie jest również w gronie finalistów Starker Foundation Competition.  Od listopada 2021 roku pełni funkcję zastępcy koncertmistrza wiolonczel w Filharmonii Kaliskiej, wcześniej pełnił obowiązki koncertmistrza wiolonczel w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku.

Paweł Kos-Nowicki
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie kształcił się pod kierunkiem prof. B. Madeya. Uczestniczył w kursach dyrygenckich prowadzonych przez Sir Colina Daviesa i J. Salwarowskiego. Laureat III Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku, stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Jest cenionym interpretatorem muzyki oratoryjnej oraz dzieł klasycznych. Nie stroni również od muzyki innych epok oraz dzieł najnowszych.
Zadebiutował w 1999 r. w sali Filharmonii Lubelskiej jako dyrygent Orkiestry Trybunału Koronnego. Współpracował także z orkiestrami: Akademii Muzycznej w Warszawie, Opery i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Podkarpackiej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Zielonogórskiej, Filharmonii Częstochowskiej oraz Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Zamojską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Kameralną Academia i Elbląską Orkiestrą Kameralną oraz zespołami muzyki dawnej: Warsaw Harmony i Altberg Ensemble. W latach 2000-2010 był szefem Nowej Orkiestry Kameralnej. W 2010 r. z jego inicjatywy rozpoczęły działalność chór i orkiestra Warsaw Camerata. Jest członkiem Społecznej Rady Kultury II i III kadencji działającej przy prezydencie Warszawy.

Program
Wojciech Kilar – Orawa
Robert Schumann – Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129
Ludwig van Beethoven – II symfonia D-dur op. 36

Wykonawcy
Bartłomiej Fromm – wiolonczela
Paweł Kos-Nowicki – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
Witold Paprocki – prowadzenie


23 września, godz. 19.30, Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej: Aula Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM (ul. Nowy Świat 28/30).

Bilety można nabyć w kasie biletowej, al. Wolności 2, od pon.-czw. od godz. 11:00 do 17:00. W piątki koncertowe od godz. 11:00 do 15:00 i od 18:30 do 19:30 w miejscu koncertu oraz online na stronie: https://bityl.co/EZPe