96. urodziny patrona i 45-lecie istnienia świętowała w ostatnią sobotę Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu.

Świętowanie rozpoczęło się o 18.00. - Zaprezentowaliśmy nasze wydawnictwa, szczególnie te, które powstały w ostatnim roku - mówi Joanna Dudek, dyrektorka galerii. - Swoją premierę miały jubileuszowe gadżety, do których zakupu zachęcaliśmy. Natomiast na warsztatach z sitodruku, które prowadziła edukatorka Ewa Kopeć można było własnoręcznie nadrukować sobie na koszulce, lnianej torbie lub innej tkaninie, grafikę inspirowaną twórczością Jana Tarasina. Liczną publiczność częstowaliśmy słodkościami i rozgrzewającymi napojami.

Audiowizualną atrakcją wieczoru, zaprezentowaną o godzinie 21.00, był performans duetu artystycznego kinoMANUAL, który tworzą wrocławianie Aga Jarząb i Maciej Bączyk. Na urodzinach Tarasina można było zobaczyć dziesiątą, jubileuszową odsłonę projektu „Pocket Cinema”, czyli projekcję, której źródłem są analogowe rzutniki slajdów i która używa światła jako głównego medium. W sobotę 17 września przybrała ona formę szczególną, inspirowaną bezpośrednio twórczością patrona galerii.

Widowisko „Pocket Cinema ? 10” poprzedził występ Kino Trupy czyli kolektywu artystycznego związanego z Kaliszem, założonego przez Martę Kościańską, Łukasza Glapkę, Łukasza Jaskółę i Sebastiana Jochana. Kino Trupa udźwiękowiło w klimacie absurdu, opierając się na improwizacji, niemy film „Charlie bokserem 8 min na 8 mm”. Artyści użyli w tym celu zarówno instrumentów analogowych, jak i cyfrowych, wokali oraz spreparowanych przedmiotów. Odwiedzający galerię mogli zobaczyć aktualną wystawę, czyli „Rhizopolis” autorstwa Joanny Rajkowskiej i Andrew Dixona.

Urodziny Jana Tarasina i galeryjny jubileusz 45-lecia istnienia, zostały wpisane w program Europejskich Dni Dziedzictwa 2022 - „Połączeni dziedzictwem”.