List intencyjny o współpracy między samorządami podpisali Krystian Kinastowski, prezydent Miasta Kalisza i Zdzisław Palewicz, mer Samorządu Rejonu Solecznickiego na Litwie. W liczącym 30 tysięcy mieszkańców rejonie ponad 80 procent stanowią Polacy.

Kontakty w miastem Soleczniki zostały nawiązane w Kaliszu, podczas Siatkarskich Mistrzostw Europy Drużyn Polonijnych. Wtedy delegacja z Solecznik zwiedziła nasze miasto, gościła w ratuszu.

- Mer Palewicz podczas swojej wizyty w Kaliszu wiele opowiadał mi o swoim samorządzie. Okazało się, że mamy wiele wspólnych spraw. Wymieniliśmy się doświadczeniami. Pojawiły się pomysły na realizację wspólnych projektów, a tym samym wola podjęcia współpracy między samorządami - powiedział prezydent Krystian Kinastowski.

W dniach 16-19 września w Solecznikach przebywała delegacja z Kalisza.

- Liczymy, że dzięki Wam nasza młodzież będzie mogła poznać Polskę, nawiązać kontakty w innymi krajami, które już są waszymi partnerami. My zapewniamy możliwość poznania rejonu oraz pobliskiego Wilna. Oferujemy współpracę na płaszczyźnie gospodarczej, kulturalnej, edukacyjnej i turystycznej – mówił Zdzisław Palewicz, podczas spotkania w Solecznikach.

Mer Zdzisław Palewicz podpisał list intencyjny o współpracy z Kaliszem w obecności delegacji z trzydziestu miast.

- Mieliśmy możliwość poznać Soleczniki, uczestniczyć w konferencji z udziałem członków delegacji z Polski oraz Niemiec i Włoch oraz w dożynkach, które dla gospodarzy są okazją do zaprezentowania oferty kulturalnej i kulinarnej rejonu – informuje Iwona Cieślak z Kancelarii Prezydenta Miasta.

W programie wizyty przewidziano zwiedzanie Wilna. Delegacje z Polski wspólnie odwiedziły cmentarz na Rossie. Wspólnie złożyły kwiaty na cmentarzu wojskowym, przy mauzoleum „Matki i Serca Syna”, gdzie spoczywa matka Józefa Piłsudskiego oraz serce Marszałka.