Zaparowane okna w domu. Co zrobić żeby okna nie parowały? Czy to wina braku wentylacji?

Czy zaparowane okna w domu to tylko problem estetyczny? Czy może nieść ze sobą przykre konsekwencje dla naszego zdrowia i samopoczucia? Zaparowane szyby to bardzo częsty widok, w szczególności jesienią i zimą. Woda może zbierać się na profilu okna, następnie spływać na parapet i w efekcie – na ścianę i podłogę. W sypialni szyby parują zwykle w nocy, w kuchni podczas gotowania, zaś w łazience – po gorącej kąpieli. Dlaczego okna w domu parują? Co zrobić żeby temu zapobiec? Czy to wina braku odpowiedniej wentylacji? Czytajcie dalej, my odpowiadamy na te nurtujące pytania.

Dlaczego okna w domu parują?

Ciężko jest określić jednoznaczną przyczynę, ponieważ jest ich zazwyczaj kilka. Zjawisko to związane jest z różnicą temperatur po wewnętrznej i zewnętrznej stronie szyby. Jednak ma również związek z wilgotnością powietrza w mieszkaniu. Zdarza się również, że w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności (kuchnia, łazienka czy piwnica), w których zamontowano nadmiernie szczelne okna, ograniczona będzie cyrkulacja powietrza. Krótko mówiąc, jeśli w naszym budynku nie ma sprawnej wentylacji, mamy zamontowane plastikowe okna, a do tego panuje duża wilgoć – nasze szyby będą parować.

Podniesienie się poziomu wilgotności powietrza w mieszkaniu, np. podczas gotowania obiadu, wieszania prania, albo brania gorącej kąpieli może powodować parowanie, a to w konsekwencji prowadzi do skraplania się wody na szybach. Jednak, jeśli nasza wentylacja jest sprawna, to zjawisko to powinno szybko ustąpić. Aby przyśpieszyć i wspomóc proces odparowywania szyb, możemy użyć specjalnych preparatów, albo mechanicznej wentylacji szczecin, która jest najczęściej najlepszym rozwiązaniem problemu zaparowanych okien w domu.

Jeśli jednak zauważyliśmy, że na naszych oknach pojawia się para wodna bez wyraźnych powodów, wtedy należy przyjrzeć się dokładniej domowej wentylacji. Zaburzona cyrkulacja powietrza lub jej brak, może skutkować rozwojem pleśni i grzybów, a to w konsekwencji prowadzi do spadku samopoczucia i rozwoju chorób. Dlatego jeśli widzisz w swoim mieszkaniu zaparowane szyby – działaj jak najszybciej!

Zaparowane okna w domu – jak zapobiegać?

Efekt zaparowanych szyb może występować przez niewłaściwe funkcjonującą wentylację grawitacyjną. Działa ona dzięki prawom fizyki, a dokładniej dzięki konwekcji, czyli ruchom powietrza na skutek różnić jego ciśnienia i gęstości. Powietrze o niższej temperaturze, które napływa z zewnątrz, wypycha ku górze lżejsze, cieplejsze, powietrze z wewnątrz budynku. W okresie zimowym wentylacja grawitacyjna ma najlepsze warunki do sprawnego działania. Jednak bardzo często zdarza się, że mimo korzystniejszych warunków zauważamy zaparowane szybko w domu. Dlaczego?

Problemy z wentylacją grawitacyjną bardzo często nie wynikają z jej założeń czy błędnej konstrukcji, lecz z niewłaściwego zachowania mieszkańców, którzy starają się zachować jak najwięcej ciepła wewnątrz budynku. W konsekwencji nadmiernie uszczelniają okna oraz zatykają nawiewniki powietrza i kratki wentylacyjne. Gwarancją prawidłowego odprowadzenia wilgoci i zapobiegania parowaniu szyb w domu są sprawne instalacje nawiewne i szczelne kanały wentylacyjne. Jak zapobiegać parowaniu szyb w mieszkaniu? Odpowiedź jest bardzo prosta – Należy unikać zasłaniania kratek wentylacyjnych i nawiewników, a okna rozszczelnić. Możemy również zainwestować w wentylację mechaniczną na ventido.pl, która zapewnia nam wygodę i pozwala uniknąć nadmiernej wilgoci w naszym mieszkaniu.

Sposób na zaparowana okna w domu – wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna to system, w którym wymiana powietrza zachodzi przy wykorzystaniu specjalnych wentylatorów. Jest to najlepszy zamiennik tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Przede wszystkim dlatego, że rekuperacja pozwala na zaoszczędzenie nawet 50% w przypadku rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo nie ma konieczności budowania kanałów odpływowych, które są niezbędne przy tradycyjnej wentylacji.

Głównym zadaniem wentylacji mechanicznej jest zapewnienie stałego przepływu powietrza w pomieszczeniu. Podlega on regulacji, więc w zależności od potrzeb, możesz go zmniejszyć lub zwiększyć. Dzięki systemowi rekuperacji w upalne i duszne dni nie musisz wietrzyć mieszkania, zaś w zimę pomieszczenie nie traci ciepła.