fotowoltaika Kalisz

Od 1 kwietnia 2022 roku zmienił się system rozliczania produkowanych przed fotowoltaikę nadwyżek energetycznych. Pozytywnie odbierany system net-meteringu (system opustów) został zastąpiony net-billingiem, który dla właścicieli fotowoltaiki zwiastował wyższe rachunki za energię elektryczną. Net-billing działa na zasadzie sprzedaży i kupna, a nie na zasadzie oddawania i odbierania, jak miało to miejsce w przypadku systemu opustów. Prosumenci, którzy zainwestowali w fotowoltaikę przed zmianami, mogą korzystać z dotychczasowych zasad jeszcze przez 15 lat.

Jak prezentują się zasady dla nowych użytkowników?

Największym minusem net-billingu jest uzależnienie od panujących obecnie cen rynkowych. Sprzedaż produkowanych przez nas nadwyżek energii rozliczana będzie w cenach hurtowych, zaś kupno już po cenach detalicznych. Stąd właśnie pojawiają się wątpliwości przyszłych właścicieli paneli fotowoltaicznych w ich przyszłościową opłacalność. Stawka rozliczana jest tutaj na bazie średniej ceny miesięcznej. Po dwuletnim okresie przejściowym kwota uzależni się jednak od cen rynkowych.

Pieniądze pochodzące z naszych nadwyżek będą trzymane w depozycie, dzięki czemu będzie można nimi dysponować, w postaci opłacania mocy pobieranej z sieci, a pozostałość kwoty będzie nam wypłacana. Jednak aby zapobiec montowaniu przez prosumentów większej ilości paneli słonecznych, powstał odgórny limit mocy, za którą zostaną nam wypłacone środki. Limit ten został ustanowiony na 20% magazynowanej energii z sieci w miesiącu.

Jak wygląda rozliczanie energii dla instalacji on-grid w 2022 roku?

Wyróżniamy dwa sposoby rozliczania prosumentów w 2022 roku. Jest to stary system net-metering dla prosumentów sprzed 31 marca 2022 roku i najnowszy system net-billing.

  • System net-metering, inaczej system opustów, polegał na możliwości odbierania wyprodukowanych nadwyżek w wysokości 70-80%, które trafiały do sieci energetycznej. Instalowany był wówczas licznik dwukierunkowy, który zliczał oddawany i odbierany przez nas prąd.
  • Najnowszy system net-billing polega na sprzedaży nadwyżek energii do operatora sieci energetycznej, które niewykorzystane zostaną wypłacone prosumentom. Okres takiego depozytu wynosi 12 miesięcy. Nadwyżki takie mogą zostać spożytkowane np. w okresie jesienno-zimowym, kiedy to produkcja prądu spada. 

Czy system net-billingu jest nadal opłacalny?

Nie da się ukryć, że net-billing jest jednak mniej opłacalny od net-meteringu, jednak wcale nie świadczy to o tym, że inwestycja w fotowoltaikę już się nie kalkuluje. Według obliczeń specjalistów, rozliczanie z operatorem sieci energetycznej na nowych zasadach może nas kosztować o 1000 zł więcej niż miało to miejsce dotychczas. W ten sposób zwrot nakładów inwestycji może się nieco wydłużyć. Pojawia się jednak sposób, polegający na zwiększeniu progu autokonsumpcji energii, jednak konieczne tutaj będzie np. ładowanie samochodu elektrycznego, ogrzewanie domu prądem lub rozplanowanie działania urządzeń elektrycznych w domu. Warto tutaj zastanowić się nad magazynem energii, który pozwoli nam wiele zaoszczędzić.

Jaką firmę w Kaliszu wybrać, aby otrzymać najkorzystniejszą ofertę w 2022 roku?

Fotowoltaika Kalisz nieprzerwanie cieszy się dużym zainteresowaniem, jednak niewiele firm oferujących montaż paneli fotowoltaicznych na wysokim poziomie. Firmą godną uwagi jest np. Solarcon, który doskonale dopasuje do Ciebie ofertę, biorąc pod uwagę dzisiejsze zasady rozliczania, Twój budżer oraz nieruchomość.