Zrównoważony transport samochodowy jest koncepcją, która polega na tym, aby przemieszczanie się powodowało jak najmniejsze skutki uboczne dla środowiska naturalnego oraz był jak najbardziej ekonomiczny i służył społeczeństwu. Wprowadzenie tego rozwiązania na szeroką skalę, przynosi szereg zalet. W tym artykule dowiesz się wszystko, co musisz wiedzieć o zrównoważonym transporcie samochodowym.
Nacisk na komunikację publiczną
Z roku na rok, rośnie liczba samochodów osobowych na całym świecie. Budowa obwodnic oraz nowych dróg nic nie daje, ponieważ po jakimś czasie znowu następuje zator drogowy. Wiele miast rozważa wprowadzenie bezpłatnego transportu publicznego, aby wyładować korki. A więc korzystanie z transportu publicznego, dzielenie się pojazdami, jazda na rowerze i oczywiście chodzenie, jest najbardziej wskazane. Tworzy się miejsca Park and Ride, czyli miejsca parkingowe dla samochodów osobowych, aby przesiąść się dalej do komunikacji publicznej.
Planujesz sprowadzić samochód do Zielonej Góry? Zapoznaj się z ofertą Prilo – profesjonalny transport aut z Polski i z zagranicy!
Zalety zrównoważonego transportu
Zwolennicy zrównoważonego transportu uzasadniają tę wzmożonym ruchem w miastach. Infrastruktura nie jest do tego przystosowana, dlatego często występują korki. Zjawisko to można zaobserwować w szczególności w sąsiedztwie terenów rekreacyjnych i handlowych. Przede wszystkim jedną z głównych zalet zrównoważonego transportu jest unikanie niepotrzebnie dużego natężenia ruchu poprzez promowanie oszczędzania miejsc parkingowych, alternatywnych form transportu.
Podstawowe zalety to:
- Zwiększa się bezpieczeństwo publiczne;
- Mniejsze korki;
- Zrównoważony przeciwdziała środowiskowemu problemowi zmian klimatu (promocja niskoemisyjnych środków transportu);
- Obszary wolne od samochodów sprzyjają napływowi młodych rodzin z dziećmi;
- Promocja lokalnego transportu publicznego;
- Atrakcyjne koncepcje miast zmniejszają potrzebę wyjazdów;
- Cichsze centra miast.
Strategie zrównoważonego transportu
W kontekście zrównoważonego transportu samochodowego opracowywane są strategie służące transformacji ruchu. Wszystko po to, aby poprawić jakość życia w mieście. Na przykład należy zmniejszyć dotacje na podróże lotnicze i zamiast tego promować rozbudowę infrastruktury rowerowej. Zachęty do zakupu niskoemisyjnego samochodu elektrycznego są również zwiększane za pomocą środków politycznych w interesie tej koncepcji.
Na przykład podatek od paliw zostanie podniesiony lub uzupełniony podatkiem ekologicznym. Dochody z podatków finansują np. zarządzanie miejscami parkingowymi. Zrównoważony ma nawet na celu przebudowę dróg, aby przyroda miała znacznie więcej miejsca i można było uspokoić ruch.
Czym się poruszać uwzględniając tę koncepcję?
Transformacja transportowa zakłada przede wszystkim, że ludzie będą więcej spacerować i zwiedzać miasta rowerem lub komunikacją miejską. Dofinansowywane są również oferty takie jak skutery do wynajęcia czy e-hulajnogi. Oczywiście możesz też sam kupić skuter. Ceny prawdopodobnie wzrosną w ramach zmiany ruchu. Tak czy inaczej, jest to świetna, oszczędzająca miejsce i zrównoważona alternatywa dla samochodów z silnikami spalinowymi.
Benzyna i olej napędowy mają być w przyszłości zakazane w niektórych obszarach miasta. Samochody elektryczne będą preferowane w dłuższej perspektywie. W związku z tym politycy przewidują masową rozbudowę infrastruktury ładowania. W przyszłości energia elektryczna potrzebna do napędzanych elektrycznie środków transportu, takich jak e-samochody, e-rowery i e-skutery, może również pochodzić z prywatnych gospodarstw domowych.
Czy zrównoważony transport samochodowy jest rozsądny?
Jest to koncepcja mobilności przyszłości. Korzyści dla ludzi i środowiska przewyższają kilka wad. W szczególności wykorzystanie nieograniczonych źródeł energii, takich jak energia słoneczna, wodna i wiatrowa, czyni tę koncepcję tak przyszłościową.